Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Konsultacje społeczne w sprawie sylwestrowych fajerwerków

 Zdjęcie: rovenimages.com z Pexels

4 października ruszy głosowanie mieszkańców w sprawie pokazu sztucznych ogni na miejskiej zabawie sylwestrowej. Sprawa budzi w ostatnich latach coraz to więcej kontrowersji.

Z jednej strony sporu pozostają obrońcy tradycyjnej zabawy i hucznego wchodzenia w nowy rok kalendarzowy, po drugiej stronie barykady meldują się ekolodzy i właściciele czworonogów. W tym roku miasto postanowiło zatem dać podjąć decyzję mieszkańcom. Alternatywą dla tradycyjnych pokazów pirotechnicznych są firmy oferujące mapping, czyli pokaz laserowy. Jest on bardziej przyjazny środowisku oraz nie emituje zanieczyszczeń i nie ma efektów dźwiękowych. Problem właśnie w tym, że zwolennicy tradycji oczekują, że będzie dużo dymu i hałasu. To zaś przeszkadza nie tylko zwierzętom, ale i rodzinom z małymi dziećmi, które budzą się przerażone.

Władze miasta, aby poznać zdanie większości postanowiły ogłosić konsultacje społeczne i sondę, w której będzie można zagłosować „za” lub „przeciw” fajerwerkom. Sonda internetowa rozpocznie się 4 października a zakończy 10 października. Wziąć w niej będą mogli wszyscy mieszkańcy Opola. Wyniki sondy będą podane do publicznej wiadomości.

Na profilu prezydenta Opola w mediach społecznościowych pod postem o konsultacjach rozgorzała dyskusja zwolenników i przeciwników sztucznych ogni. Oto wybrane komentarze.

Zdecydowanie lasery. Zdrowsze, ekologiczne i nikogo nie krzywdzi…. A efekt widowiskowy znacznie, ciekawszy… można dodać muzykę… byle nie za głośną”
napisała pani Krystyna
Uważam, że fajerwerki raz w roku nikomu nie zaszkodzą. Od zawsze były i niech tak zostanie, taka tradycja. Również mamy psa i od 3 lat stoi z nami na balkonie zaciekawiona, nie ucieka, nie boi się. Wystarczy dobra opieka dla swoich pupili i odpowiednie podejście.
napisała pani Karolina

Zdania mieszkańców są więc mocno rozbieżne i trudno przewidzieć wynik sondy. Pojawiają się też głosy zwolenników tradycji, którzy już zapowiadają, że w razie przegranej i tak będą odpalać fajerwerki. Większość chwali jednak władze miasta za organizację konsultacji i poddanie decyzji pod głosowanie mieszkańców.

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook