Krótka historia Śląska przed zbliżającą się rocznicą

Historia Śląska była wyjątkowo burzliwa. Nie jest jednak tak, jak twierdzą niektórzy, że przez sześć wieków należał do Niemiec. Zapraszamy na naszą historyczną serię o powstaniach tuż przed 100. rocznicą III powstania śląskiego.
Śląsk do państwa niemieckiego trafił dopiero w 1741 roku. Dlaczego przestał być polski? Ten rozłam miał miejsce w czasie rozbicia dzielnicowego. Wtedy to Piastowie śląscy składali hołd królom czeskim. W tamtym okresie państwo czeskie było wyjątkowo mocne i było doskonałym gwarantem bezpieczeństwa dla licznych księstw śląskich. Ta zależność trwała od XIV do XVI wieku, kiedy to cała Korona Czeska weszła w skład państwa Habsburgów, czyli Cesarstwa Austriackiego toczącego wojnę z Prusami, w trakcie której Prusacy pokonali Cesarstwo w bitwie pod Małujowicami. W wyniku tego zwycięstwa Śląsk stał się częścią Prus. W roku 1741 rozpoczynają się wojny śląskie, której bitwy, pomimo swojej nazwy, toczyły się w całej Europie. Mimo że czasem udawało się Austriakom odbić utracone tereny, to jednak Śląsk pozostał niemiecki już do roku 1945, lecz niecały. Część Śląska trafiła do Polski w wyniku plebiscytu i Powstań Śląskich.
Po I wojnie światowej, gdy odbudowywała się Rzeczpospolita, Niemcy wiedzieli już, że będą musieli zwrócić część terenów zagarniętych podczas rozbiorów. Nie chcieli jednak zrobić tego dobrowolnie. Wypuszczając Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu, wymagali od niego, by zobowiązał się nie walczyć z państwem niemieckim o ziemie, które zajmowali w ramach rozbiorów. Marszałek oficjalnie przestrzegał tego zobowiązania. Armia polska nie przybyła na pomoc zarówno podczas Powstania Wielkopolskiego, jak i Powstań Śląskich. Oczywiście były wspierane, ale nieoficjalnie. Wysyłano na front zaopatrzenie i rekrutów. Starannie pilnowano jednak, by informacje te nie przedostały się do opinii publicznej. W Powstaniu Wielkopolskim brał udział deputowany do Reichstagu Wojciech Korfanty. Odegrał on również istotną rolę w przyszłych Powstaniach Śląskich.
Więcej w poniższym materiale wideo:
Najnowsze artykuły
- W 20. rocznicę śmierci w MBP w Opolu odbędzie się wieczór z poezją Karola Wojtyły
- Spada liczba umów o dzieło. ZUS podsumował miniony rok
- Akcja Stowarzyszenia Horyzonty - "Oddaj krew, podziel się miłością!" już po raz 19.
- Funkcjonariusze opolskiej KAS wykryli narkotyki w bagażu dwójki pasażerów autokaru
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji