środa, 22 września 2021

Krótka historia Śląska przed zbliżającą się rocznicą

 Oficerowie powstańczego baonu „Kalina”./ źródło: Archiwum Państwowe

Historia Śląska była wyjątkowo burzliwa. Nie jest jednak tak, jak twierdzą niektórzy, że przez sześć wieków należał do Niemiec. Zapraszamy na naszą historyczną serię o powstaniach tuż przed 100. rocznicą III powstania śląskiego.  

Śląsk do państwa niemieckiego trafił dopiero w 1741 roku. Dlaczego przestał być polski? Ten rozłam miał miejsce w czasie rozbicia dzielnicowego. Wtedy to Piastowie śląscy składali hołd królom czeskim. W tamtym okresie państwo czeskie było wyjątkowo mocne i było doskonałym gwarantem bezpieczeństwa dla licznych księstw śląskich. Ta zależność trwała od XIV do XVI wieku, kiedy to cała Korona Czeska weszła w skład państwa Habsburgów, czyli Cesarstwa Austriackiego toczącego wojnę z Prusami, w trakcie której Prusacy pokonali Cesarstwo w bitwie pod Małujowicami. W wyniku tego zwycięstwa Śląsk stał się częścią Prus. W roku 1741 rozpoczynają się wojny śląskie, której bitwy, pomimo swojej nazwy, toczyły się w całej Europie. Mimo że czasem udawało się Austriakom odbić utracone tereny, to jednak Śląsk pozostał niemiecki już do roku 1945, lecz niecały. Część Śląska trafiła do Polski w wyniku plebiscytu i Powstań Śląskich.

Po I wojnie światowej, gdy odbudowywała się Rzeczpospolita, Niemcy wiedzieli już, że będą musieli zwrócić część terenów zagarniętych podczas rozbiorów. Nie chcieli jednak zrobić tego dobrowolnie. Wypuszczając Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu, wymagali od niego, by zobowiązał się nie walczyć z państwem niemieckim o ziemie, które zajmowali w ramach rozbiorów. Marszałek oficjalnie przestrzegał tego zobowiązania. Armia polska nie przybyła na pomoc zarówno podczas Powstania Wielkopolskiego, jak i Powstań Śląskich. Oczywiście były wspierane, ale nieoficjalnie. Wysyłano na front zaopatrzenie i rekrutów. Starannie pilnowano jednak, by informacje te nie przedostały się do opinii publicznej. W Powstaniu Wielkopolskim brał udział deputowany do Reichstagu Wojciech Korfanty. Odegrał on również istotną rolę w przyszłych Powstaniach Śląskich.

Więcej w poniższym materiale wideo:

Krótka historia Śląska do wybuchu Powstań Śląskich - Bolesław Bezeg

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook