czwartek, 19 maja 2022

Kto w Polsce przynosi prezenty pod choinkę?

 źródło: Pixabay

W wigilijny wieczór, po zjedzonej wieczerzy wiele polskich rodzin zbierze się wokół świątecznego drzewka, by rozpakować prezenty. Jednak kto je przynosi? Jak się okazuje nie jest to takie oczywiste.

Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku prezenty dostarcza Gwiazdka. Tradycja ta wywodzi się od starego zwyczaju, gdy grupa kolędnicza odwiedzała domy, by wspólnie śpiewać kolędy. Wśród różnych postaci związanych z Bożym Narodzeniem była Gwiazdka. Właśnie ona miała w magiczny sposób zostawiać prezenty pod choinką.

Zachód Polski jest zdominowany przez znanego na całym świecie sympatycznego staruszka z brodą w czerwonym płaszczu. To właśnie tam Święty Mikołaj wybiera się drugi raz po 6 grudnia, by obdarować dzieci prezentami. Tradycyjnie jednak Mikołaj nie jest tym znanym z reklam Coca-Coli poczciwym, grubiutkim starcem. W starych podaniach możemy wyczytać, że wygląd Mikołaja ściśle nawiązuje do swojego pierwowzoru, średniowiecznego biskupa Miry, słynącego z rozdzielenia majątku wśród biednych.

W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor. Podobnie jak w przypadku Dzieciątka nawiązuje on do tradycji orszaków kolędowych. Zadaniem Gwiazdora było niesienie Gwiazdy Betlejemskiej. Nosił kożuch, czapę z futra, miał umazaną sadzą twarz, w ręku dzwonek, a na plecach wór z prezentami i rózgę dla niegrzecznych dzieci.

Sprawa jeszcze inaczej ma się na Śląsku Cieszyńskim i w Małopolsce. Tam prezenty podrzuca Aniołek. Wywodzi on się od Anioła Stróża. Na Górnym Śląsku oraz w Czechach prezenty w noc wigilijną przynosi z kolei Dzieciątko utożsamiane z nowonarodzonym Jezusem. Źródłem tej tradycji jest otaczana kultem figurka Jezuska z czeskiej Pragi.

Na wschodzie Polski wciąż żywa jest tradycja ze Związku Radzieckiego, który to spopularyzował Dziadka Mroza, jako świecki odpowiednik Świętego Mikołaja, z którym czasem bywa mylony. Jego wnuczką jest Śnieżynka. Wyglądem postać przypomina Mikołaja. Ma długi płaszcz koloru czerwonego lub srebrnego oraz bujną brodę.

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Facebook