niedziela, 1 sierpnia 2021

Lekcji online już wystarczy. Wielki powrót uczniów do szkół

 źródło: pexels/tima-miroshnichenko

Po miesiącach nauki zdalnej, która zapewniała bezpieczeństwo, nareszcie uczniowie wrócili do szkolnych ław na zasadach sprzed pandemii.

Gwar na szkolnych korytarzach od samego rana rozbrzmiewa w 100%. Nadal oczywiście obowiązuje dystans dezynfekcja oraz maseczki, jednak powrót do szkół był przez wielu długo wyczekiwany. Niektóre klasy nawet nie zdążyły się dobrze poznać, a już wkroczyły pandemiczne obostrzenia. Odmrożenie lekcji stacjonarnych stało się możliwe dzięki spadającej liczbie nowych zachorowań.

Stopniowe luzowanie obostrzeń rozpoczęło się 4 maja. Jako pierwsi do nauki stacjonarnej mieli możliwość wrócić uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Dwa tygodnie później w systemie hybrydowym dołączyli do nich koledzy ze starszych klas. Dzisiaj na szkolnych korytarzach można spotkać już wszystkich uczniów i słuchaczy szkół średnich, policealnych czy branżowych.

Przywrócone zostały również praktyki w formie stacjonarnej, choć Ci którzy rozpoczęli je zdalnie mogą je dokończyć na dotychczasowych zasadach. Pozostawiono też możliwość zdalnego nauczania w przypadku zwiększonej zachorowalności w danej placówce. Decyzję w tej kwestii podejmują dyrektorzy poszczególnych placówek.

Kształcenie zawodowe znów odbywa się w pełnym wymiarze godzin, w formie stacjonarnej. Również uczniowie szkół branżowych jako młodociani pracownicy mogą podejmować staże i praktyki na przed pandemicznych zasadach.

źródło: Kuratorium Oświaty w Opolu/GP

Gość w kawiarence

Facebook