czwartek, 23 września 2021

Loteria z nagrodami ma zachęcić Polaków do szczepień

 źródło: KPRM

Rząd przedstawił dziś program zachęt mający zmobilizować Polaków do szczepień. O specjalne nagrody i pieniądze mają rywalizować samorządy i obywatele.

O ile na razie problemem jest dostępność szczepionek, to według statystyk za chwilę na preparaty po prostu nie będzie chętnych. Jak podkreślił Michał Dworczyk, szef KPRM, już w przyszłym miesiącu do Polski dotrze spora dostawa szczepionek Pfizera. Sęk tkwi w tym, że trzeba będzie szybko te dawki rozdysponować. Ma w tym pomóc specjalny system zachęt, który w praktyce będzie wielką loterią dla obywateli i samorządów.

Co się zmieni?

Od 1 lipca możliwe będzie przyjęcie 2 dawki szczepionki w dowolnym punkcie w naszym kraju. Wiele osób zwracało uwagę, że nie zawsze mają okazję udać się do tego samego miejsca na kolejny zastrzyk. Dodatkowo w najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wydawać decyzje administracyjne dla samorządów, aby nawiązały kontakt telefoniczny z osobami powyżej 70. roku życia i zachęcały do szczepienia się. Wojewodowie zostali również zobligowani do zorganizowania specjalnych punktów szczepień towarzyszących imprezom masowym.

grafika_szczepienia
źródło: KPRM

Konkursy zachęcające do szczepień

Rząd zapowiedział także wprowadzenie rywalizacji szczepionkowej dla samorządów. Pierwsze 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia powyżej 75% otrzymają 100 tysięcy złotych na dowolny cel. Co więcej, każda gmina w ramach 49 obszarów, która osiągnie najwyższy poziom szczepień, otrzyma milion złotych na wybrane potrzeby. Gmina z najwyższym zaszczepieniem w skali kraju dostanie 2 miliony złotych.

Od 1 lipca zostanie również uruchomiona Loteria Narodowego Programu Szczepień. Ma ją realizować Totalizator Sportowy. Każda zaszczepiona osoba ma 4 szanse na wygraną. Pierwsza jest już od razu po przyjęciu preparatu. Co 2000 uczestnik wygra 500 zł. W każdym tygodniu odbędzie się losowanie 2x po 50 tysięcy złotych oraz hulajnóg elektrycznych. Co miesiąc do wygrania będzie 2x po 100 tysięcy złotych oraz samochody hybrydowe. W finale do zdobycia będzie 2x po 1 milion złotych + samochód hybrydowy.

Gość w kawiarence

Facebook