poniedziałek, 21 czerwca 2021

Marcin Ociepa o wkładzie Porozumienia do “Polskiego Ładu”

 autor: ŁK

Poseł ziemi opolskiej poinformował o postulatach programowych jego partii, które weszły w skład strategii “Polski Ład”. To m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku, dofinansowanie samorządów i Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

Obóz Zjednoczonej Prawicy wspólnie z rządem przygotował pakiet rozwiązań, które mają pomóc w wychodzeniu kraju z pandemii. Najważniejszym według Marcina Ociepy elementem “Polskiego Ładu” jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Porozumienie Jarosława Gowina jest najbardziej wolnościową, progospodarczą częścią Zjednoczonej Prawicy. Mówimy o tym, że pamięć, historia, tradycja są bardzo ważne, ale nie będzie rozwoju państwa Polskiego, bez rozwoju gospodarczego, a tego nie będzie bez polskich przedsiębiorców, tych którzy dają miejsca pracy. My optujemy za tym, by podatków było jak najmniej. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości aż 30 tys. zł jest rzeczą, o której nikt rok temu, by nie powiedział, że się zdarzy. Zostało to zapowiedziane i my będziemy bardzo tego pilnowali.
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej

Marcin Ociepa zwrócił także uwagę, że Porozumienie jako partia prosamorządowa przekonało swoich koalicjantów do wprowadzenia stałej subwencji inwestycyjnej dla lokalnych społeczności. Wysokość wsparcia ma być przewidywalna, co pozwoli na długoletnie planowanie inwestycji.

Są samorządy, gdzie dylematem jest budowa infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej. Są też samorządy, gdzie nie ma doprowadzonej kanalizacji, gdzie dzieci idą do szkoły wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika. Właśnie te samorządy, będą w pierwszej kolejności premiowane.
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej

Ostatnim programem przedstawionym podczas konferencji była Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Wiceminister obrony narodowej spotkał się już z ponad 40 samorządowcami z naszego regionu, którym przedstawił założenia projektu. Pierwsza taka spółdzielnia ma powstać na południu województwa. W planach jest utworzenie około 1800/2000 nowych mieszkań do 2023 roku.

Samorządy są współgospodarzami tego przedsięwzięcia. To nie jest mieszkanie plus, gdzie byli klientami lub beneficjentami. To jest projekt, gdzie samorząd jest współwłaścicielem spółki budującej mieszkania.
Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej

Zjednoczona Prawica ogłosiła w miniony weekend swoją strategię na najbliższe lata pod hasłem “Polski Ład”. Poza propozycjami wymienionymi przez ministra Ociepę, program ten zakłada szerokie reformy m.in. służby zdrowia, emerytur i transformację energetyczną.

Planowane jest podniesienie wydatków na zdrowie – do 2023 roku mają one wynieść 6% PKB, a w ciągu najbliższych 6 lat 7%. Zastrzyk pieniędzy ma zostać przeznaczony na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Kolejnym elementem jest utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali, uruchomienie Funduszu Medycznego, a także utworzenie Agencji Rozwoju Szpitali. Rozwijany będzie również portal pacjent.gov.pl, co umożliwi łatwiejsze zapisywanie się do lekarza i specjalistów. Jednocześnie planowane jest podniesienie składki zdrowotnej do 9% bez możliwości odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę. Ma to zagwarantować większe dochody systemu ochronny zdrowia.

Rewolucja ma nastąpić także w zakresie produkcji energii. Planowana jest budowa elektrowni atomowej, która ma nam zapewnić niezależność energetyczną oraz przybliżyć kraj do neutralności klimatycznej.

Polski_Ład
źródło: PiS/FB

Gość w kawiarence

Facebook