niedziela, 16 stycznia 2022

Matematycy z Politechniki Opolskiej prognozują rozwój IV fali

 źródło: FB/Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski

Wojewoda opolski powołał zespół modelowania matematycznego rozwoju epidemii koronawirusa, której szefem został profesor Stanisław Barton z Politechniki Opolskiej.

Z pierwszego modelu prognozy matematycznej wynika, że najgorsza sytuacja jest w powiecie nyskim.

Trzeba się przygotowywać na trudną sytuację. Dla mnie ten model to instrument bezcenny. W tej chwili do moich rąk trafia dokument, który potrafi w dużym przybliżeniu, nawet biorąc pod uwagę granicę błędu, prognozować uruchamianie kolejnych szpitali. Model matematyczny pokazuje jak wygląda stan rozwoju epidemii w naszym województwie i na tle kraju. Bezcenne jest również to, jak wygląda sytuacja w innych województwach. Dodatkową zaletą jest to, że on prognozuje rozwój epidemii w poszczególnych powiatach.
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski
Teraz będziemy obserwowali co się będzie działo. Za tydzień zweryfikujemy model, wtedy też będziemy mieć więcej danych i zacznie lepiej prognozować, ponieważ wszystkie zmienne, które miały wystąpić, wystąpiły.
Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej

Od jutra (19.11) będą uruchamiane kolejne łóżka w przekształcanych na covidowe szpitalach m.in.: w Strzelcach Opolskich. Uruchomione zostały już Głubczyce i Olesno. Następny w kolejności jest szpital w Kup oraz 116. Szpital Wojskowy. Obecnie mamy do dyspozycji 345 łóżek covidowych, a docelowo około 900 łóżek.

źródło: Radio Doxa

Facebook