Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Miasto Opole planuje przyszłoroczny budżet

 fot. Radio Doxa

W 2022 roku na inwestycje w Opolu będzie przeznaczonych ponad 260 mln zł, czyli o przeszło 100 mln mniej niż w bieżącym roku.

Według prezydenta powodami tego uszczuplenia są przede wszystkim rosnące ceny, słaba złotówka i mniejsze wpływy do budżetu z podatków. Zdaniem Arkadiusza Wiśniewskiego mniejszy budżet na inwestycje w 2022 roku to pokłosie pandemii oraz Polskiego Ładu.

Miasto nie będzie mogło finansować usług, zadań, które realizuje, na takim poziomie jak do tej pory to robiło. To wymusza na nas konsekwentne łatanie ubytków, czyli podnoszenie podatków, różnych opłat miejskich, które w ten sposób pozwolą nam zrównoważyć w jakiejś części stratę dochodów.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola

O tym, jak będzie kształtowało się zadłużenie na rok 2022, mówiła z kolei Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Miasta Opola.

Nie wiemy jeszcze do końca, jak będzie wyglądać sytuacja z wolnymi środkami z lat ubiegłych. Przy takim szacunku, jaki dzisiaj prezentujemy, dług, który zaciągniemy, powinien sięgnąć blisko 553 mln zł, czyli 48 procent.
Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Miasta Opola

Budżet Opola na przyszły rok oszacowano na kwotę około 1 mld 200 mln zł. Deficyt przekroczy 120 mln.

źródło: Radio Doxa

Facebook