piątek, 15 stycznia 2021

Miliard dla gmin położonych w górach. Także Opawskich

 źródło: pexels

Tereny turystyczne, które szczególnie ucierpiały przez pandemiczne ograniczenia, mogą liczyć na rządowe wsparcie. Pomoc uzyska ponad 200 gmin, w tym 3 z województwa opolskiego.

Gminy będą mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia:

I : Dofinansowania, którego wysokość będzie wyliczona na podstawie wydatków poniesionych na inwestycje przez daną gminę w latach 2016-2020. Wsparcie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje we wspomnianych latach, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

II: Dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu wsparcie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.

Wierzymy, że ten miliard złotych poprawi nieco sytuację w gminach górskich. Wierzymy też w utrzymanie samodyscypliny. Zwłaszcza, że mamy nadzieję na to, że to ostatni taki sezon w miejscowościach turystycznych. Widać już światełko w tunelu – jak mówił premier Mateusz Morawiecki – tym światełkiem jest szczepionka. Mamy nadzieję, że zmobilizujemy się na tej ostatniej prostej, a następny sezon będzie już powrotem do normalności.
Michał Dworczyk, szef KPRM

Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze na budowę, modernizację lub rozbudowę infrastruktury turystycznej, takiej jak: szlaki turystyczne, place, deptaki, promenady, parkingi, skanseny czy muzea.

Uchwała, którą proponujemy, to odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich związaną z Covid-19. To kolejna już forma wsparcia, które przygotowaliśmy, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii. Przypomnę, że jesienią weszła w życie tzw. tarcza turystyczna, a w grudniu - tarcza branżowa. Tak jak obiecaliśmy – nikogo nie zostawiamy bez pomocy.
Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii

Opolscy posłowie Marcin Ociepa i Kamil Bortniczuk poinformowali, że o wsparcie z tej puli mogą się też starać 3 opolskie gminy – Prudnik, Głuchołazy i Głubczyce. W sumie wartość programu to miliard złotych. Wypłata środków ma ruszyć już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Rząd zajmie się uchwałą w najbliższych dniach, a gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Następnie premier będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.

źródło: MRPiT/JZ

Gość w kawiarence

Facebook