czwartek, 19 maja 2022

Minister Przemysław Czarnek gościem na Politechnice Opolskiej

 fot. wu.po.opole.pl

Zaledwie wczoraj, bo 31 marca Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zjawił się na Politechnice Opolskiej. Podczas swojej wizyty zwiedził Laboratorium Układów Programowalnych Automatyki, a także przekazał Marcinowi Lorencowi, rektorowi Politechniki Opolskiej czek na kwotę o wartości blisko 6 milionów złotych.

Pieniądze mają być przeznaczone na IV i V edycję programu „Doktorat wdrożeniowy”, ale również i na zmiany w akademiku Pryzma, obejmujące wprowadzenie OZE- odnawialnych źródeł energii oraz przeprowadzenie termomodernizacji w budynku. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się już do kolejnej planowanej inwestycji dotyczącej budynku Lipsk. Zapowiedział również powstanie nowego kierunku studiów- sport i bezpieczeństwo, podkreślając jego istotność. Minister nawiązał też do centrum metrologii przemysłowej, które działa na terenie Politechniki Opolskiej.

 

Wiem, że uczelnię czekają jeszcze większe inwestycje, jak gruntowna przebudowa budynku „Lipsk”, gdzie mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. Mam nadzieję, że w tym roku uda się rozpocząć tę inwestycję. Politechnika Opolska ma wiele do zaoferowania całej Polsce i nie tylko. Nowy kierunek studiów, na który za chwilę wyrażę zgodę, sport i bezpieczeństwo wpisują się doskonale w obecną sytuację. Dziś, jak nigdy wcześniej wiemy, że bezpieczeństwo to rzecz o którą musimy się troszczyć również na gruncie naukowym. Sport zawsze jest potrzebny, gratuluję panu rektorowi tego kierunku, który już od 1 października będzie mógł być uruchomiony. Prężnie działa tutaj także centrum metrologii przemysłowej, to jest rzecz, na którą stawiamy, dzisiaj nie ma przecież nic bez pomiarów, obliczeń, metrologii. Polska metrologia musi się zjednoczyć, mamy wielu naukowców, także w Opolu, którzy mogą rozwijać tę bardzo ważną dziedzinę.
profesor Przemysław Czarnek

Źródło: wu.po.opole.pl/WS

Facebook