poniedziałek, 18 stycznia 2021

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku. Co zapamiętamy?

 źródło: Pixabay

Rok 2020 zdecydowanie różnił się od wszystkich tych, które znamy. Głównie ze względu na pandemie COVID-19. Choć koronawirus wyraźnie zdominował nasze życie, w minionych miesiącach żyliśmy nie tylko chorobami. Niektóre z tych wspomnień wywołają uśmiech, inne smutną refleksję, a część złość. Przypomnijmy sobie zatem co przyniósł 2020 r.

Pandemia koronawirusa

Pierwsze ognisko wybuchło w Wuhan jeszcze w 2019 r. Już w pierwszej połowie stycznia wirus szybko rozprzestrzenił się na całą Chińską Republikę Ludową. W następnych miesiącach kolejne przypadki odnotowano w Iranie, Korei Południowej i we Włoszech. Pierwszy chory na COVID-19 w Polsce pojawił się 4 marca. Do dzisiaj w naszym kraju zachorowało ponad milion osób, a zmarło 18,5 tysiąca.

Pożary w Australii

Na przełomie 2019/2020 w Australii doszło do ogromnych pożarów. W ich wyniku zginęły co najmniej 34 osoby. 2 500 budynków, w tym ponad 1 300 domów, uległo zniszczeniu. Ogień strawił też 103 tysiące kilometrów kwadratowych buszu. Były to jedne z największych pożarów, które dotknęły Australie.

Brexit

31 stycznia Wielka Brytania opuściła struktury Unii Europejskiej. Jest to konsekwencja referendum z 2016 roku, gdzie za opuszczeniem unii przez Brytyjczyków opowiedziało się 52% głosujących. Po latach negocjacji między Londynem a Brukselą – brexit stał się faktem.

Wybory prezydenckie w Polsce

Odbyły się 28 czerwca i 12 lipca. Termin został przesunięty z 10 maja w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Wybory zakończyły się w II turze zwycięstwem urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy, który zdobył 10 mln 440 tys. 648 głosów (to jest 51,03%), natomiast jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 10 mln 18 tys. 263 głosy (48, 97%). Frekwencja była wyjątkowo wysoka i wyniosła 68,18%.

Lewandowski najlepszym piłkarzem

Sezon 2019/2020 był zdecydowanie najlepszym dla naszego najlepszego piłkarza. Był liderem Bayernu Monachium i strzelił aż 55 goli. Przyczyniło się to do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, a także do mistrzostwa i Pucharu Niemiec. Robert Lewandowski otrzymał nagrodę FIFA The Best 2020 oraz został piłkarzem roku Globe Soccer Awards 2020.

Eksplozja w Bejrucie

Do tej katastrofy doszło 4 sierpnia. W portowym magazynie eksplodowała nieprawidłowo składowana saletra amonowa. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Zginęły 204 osoby, a ponad 6,5 tysiąca odniosło obrażenia.

Wybory na Białorusi

Odbyły się 9 sierpnia i wygrał je nie kto inny jak Alaksandr Łukaszenka, który zdobył 4 661 075 głosów . To dało mu poparcie na poziomie powyżej 80%. Wynik głosowania wzbudził olbrzymie kontrowersje na całym świecie. Obywatele Białorusi wyszli na ulice. W efekcie doszło do największych protestów w historii naszego wschodniego sąsiada.

Nowy prezydent USA

Wybory o najważniejsze stanowisko w Stanach wygrał Joe Biden, który pokonał urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Wybory powszechne odbyły się 3 listopada, a 14 grudnia posiedzenie Kolegium Elektorów. Ci wybrali na 46. prezydenta USA Bidena, a Kamalę Harris na wiceprezydent. Do ich zaprzysiężenia dojdzie 20 stycznia 2021 roku.

Premiera gry Cyberpunk 2077

Wielki hit polskiego studia CD Projekt Red zadebiutował 10 grudnia 2020 roku. Według oficjalnych danych sprzedał się w ponad 13 milionach kopii. Gra przedstawia ponurą wizję świata opanowanego przez wielkie korporacje, gdzie życie człowieka jest warte tyle, ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. Nie obyło się bez wpadek. Wersja gry na na PS4 i Xbox One okazała się niedopracowana, przez co Sony wycofała ją ze sprzedaży i zwraca klientom pieniądze.

Szczepionka na COVID-19

Badania nad szczepionką przeciw COVID-19 rozpoczęły się, jak tylko opublikowano sekwencję genetyczną koronawirusa. Po kilku miesiącach badań firmy farmaceutyczne zaczęły testy i w końcu ogłosiły spektakularne sukcesy swoich badań. Choć już w sierpniu pozytywnymi efektami pochwalili się Rosjanie, to ostatecznie dopiero w grudniu produkt firmy Pfizer i BioNTech został zatwierdzony jako pierwszy na starym kontynencie i trafił do większości krajów UE. Pierwsze dawki szczepionki podano w Polsce medykom 27 grudnia. Od 15 stycznia na zastrzyk będzie się mógł zapisać każdy chętny obywatel.

Rok 2020 na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci i raczej nie będziemy go wspominać z sentymentem. Oby ten nadchodzący przyniósł nam więcej radości.

autor: JZ

Gość w kawiarence

Facebook