środa, 21 kwietnia 2021

Najwyższa emerytura w regionie? Ponad 14,5 tys. zł!

 źródło: pexels/ Andrea Piacquadio

O takiej comiesięcznej sumie marzą wszyscy przechodzący na emeryturę. Najbogatszy, opolski emeryt dostaje co miesiąc na rękę niemal 14,5 tys. zł. Jaka jest recepta na tak wysokie świadczenie?

Oczywiście ciężka praca popłaca. ZUS informuje, że im dłużej pracujemy przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek. Po drodze dochodzą kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Z kolei statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Stawkę wylicza się zatem dzieląc sumę przez przez mniejszą liczbę miesięcy, co podwyższa emeryturę.

Najwyższa emerytura jaką obecnie wypłacamy w województwie opolskim to 
14,5 tysiąca złotych na rękę. Pobiera ją mężczyzna z 57 letnim stażem pracy. Drugą co do wysokości emeryturą czyli ponad 11 tysięcy miesięcznie netto, również może pochwalić się mężczyzna. Ten pan wykazał 52 letni okres ubezpieczenia. Mężczyźni ci, wniosek o wypłatę emerytury złożyli znacznie później niż w wieku 65 lat, który obecnie stanowi powszechny wiek emerytalny dla panów.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS

Najwyższa emerytura brutto jaka jest przyznana przez ZUS to ponad 34 tysiące złotych! Świadczenie jest udziałem 86-letniego mężczyzny, który przepracował 62 lata, a na koncie emerytalnym w ZUS zgromadził 2,4 miliona złotych.

Najniższa wypłacana przez opolski ZUS emerytura to 31 groszy. Skąd tak symboliczna kwota? Pani, która ją otrzymuje wykazała zaledwie miesiąc i cztery dni składkowe ubezpieczenia. Nieco więcej, bo 1,92 zł dostaje kobieta, której staż pracy to tylko miesiąc 
i 10 dni. Dochód z ZUS już po zakończeniu aktywności zawodowej, zapewni nam tylko opłacanie składki ubezpieczenia emerytalnego. Im dłużej to robimy, tym wyższa będzie odprawa emerytalna.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu

Obecnie najniższą emeryturę ZUS wypłaca kobiecie ze wschodniej Polski. Za jeden dzień ubezpieczenia, wyliczona emerytura to 2 grosze.

źródło: ZUS

Gość w kawiarence

Facebook