poniedziałek, 18 stycznia 2021

Nauczyciele przejdą testy. Nie wszyscy wrócą do szkół

 źródło: Pixabay

Od 11 do 15 stycznia nauczyciele klas I-III szkół podstawowych przejdą testy na obecność koronawirusa. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Osoby z pozytywnymi wynikami nie wrócą do szkół.

Chętnych na przeprowadzenie testu jest ok. 190 tys. nauczycieli. Takie dane zebrało Ministerstwo Zdrowia poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Aktualnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych.

Sanepid już zebrał zapotrzebowanie na testy nauczycieli klas najmłodszych, nauczania początkowego, to jest 190 tys. chętnych na przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem roku szkolnego po feriach. Czyli to jest 190 tys. nauczycieli klas 1-3 do przetestowania się w drugim tygodniu ferii.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia

Testy będą wykonywane metodą RT-PCR w sanepidach oraz w mobilnych punktach drive thru. Wynik każdy pozna sam na indywidualnym koncie pacjenta. Badania będą przeprowadzane dobrowolnie. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.

Powrót dzieci do szkół nie zależy jednak od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu pandemii. Jeśli przez ferie liczba zakażeń nie zacznie gwałtownie rosnąć, uczniowie będą mogli wrócić do szkół najprawdopodobniej 18 stycznia.

źródło: MZ/IT

Gość w kawiarence

Facebook