poniedziałek, 21 czerwca 2021

Naukowcy z Politechniki Opolskiej badają staw skokowy

 źródło: Politechnika Opolska

Laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego rozpoczęło działalność na Politechnice Opolskiej. To pierwsze takie w Europie i drugie na świecie. Za pomocą specjalnie skonstruowanej bieżni naukowcy sprawdzą co powoduje przewlekłą niestabilność stawu skokowo-goleniowego.

Tzw. “skręcenie kostki” jest najczęstszym urazem z jakim spotykają się sportowcy. Każde, nawet najmniejsze uszkodzenie stawu skokowo-goleniowego wiąże się ze znacznym zwiększeniem ryzyka wystąpienia podobnych urazów w przyszłości. Zagrożenie to wyrazie wzrasta w przypadku regularnego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, takich jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna. Prawdopodobieństwo jego ponownego wystąpienia w ciągu roku wynosi nawet aż 85%.

Naukowcy wciąż nie wiedzą co dokładnie jest przyczyną takich urazów.

Wiadomo jedynie, że u osób regularnie skręcających kostkę, dochodzi do zmian w strukturze stawu m.in w chrząstce stawowej, wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych. Zmienia się również aktywność mięśniowa prowadząca do zmiany aktywności neuronalnej nawet na poziomie rdzenia kręgowego i kory mózgowej. Dotychczas prowadzone terapie nie dają satysfakcjonujących efektów, ponieważ wciąż dochodzi do nawracających skręceń. Chcemy to zmienić.
dr hab. Dawid Bączkowicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Politechnika Opolska

Do dyspozycji pracowników Politechniki Opolskiej jest specjalna aparatura, która pozwoli na sprawdzenie przyczyn przewlekłej niestabilności stawu skokowo-goleniowego.

W laboratorium korzystamy z najnowocześniejszej aparatury, do dyspozycji mamy m.in. elektromiografię (EMG), która rejestruje aktywność mięśniową, wykorzystujemy elektrogoniometry, które pozwalają nam na ocenę, jak zachowuje się staw w konkretnym momencie, miometrię, która określa właściwości mechaniczne tkanek miękkich, platformy pozwalające ocenić stabilność posturalną, czyli równowagę. Wykorzystywane jest również badanie wibroartrograficzne pozwalający na ocenę jakości ruchu w stawie. Do tego superszybkie kamery, które rejestrują każdą minimalną zmianę w czasie ruchu. To wszystko daje nam kompleksowy obraz badanego.
mgr Wojciech Stefaniak, Katedra Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, Politechniki Opolskiej

Samo badanie jest bardzo proste. Polega na chodzeniu po bieżni w rytm muzyki. W tym czasie specjaliści oceniają co się dzieje ze strukturą badanego stawu i sprawdzą, jak zachowuje się układ nerwowy u osób narażonych na ponowne skręcenie kostki.

W badaniach mogą uczestniczyć osoby, które regularnie uprawiają sport min. 3 razy w tygodniu oraz co najmniej 2 razy w ciągu roku doznały urazu i odczuwają ów staw jako niestabilny (poczucie „uciekania” kostki).

Udział w badaniu jest bezpłatny. Poszukiwanych jest 100 osób, w tym 33, które nie miały skręconych stawów skokowo-goleniowych. Każda z tych osób dodatkowo przejdzie indywidualną sesję terapeutyczną (12 darmowych sesji, trzy razy w tygodniu). W celu zgłoszenia chęci wzięcia udziału należy wypełnić ankietę, która znajduje się na stronie: http://www.badania.cai.po.opole.pl.

źródło: Politechnika Opolska/JZ

Gość w kawiarence

Facebook