Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Nie tylko na Stadionie Narodowym. Szpitale polowe powstaną w każdym województwie!

 źródło: Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu może niebawem sprawdzić się w nowej roli. Służby wojewody opolskiego oraz opolscy samorządowcy wizytują obiekt jako miejsce ewentualnego utworzenia szpitala polowego.

Rekordowe przyrosty zakażeń SAR-CoV-2 sprawiły, że szpitale powoli pękają w szwach. Już w weekend premier wydał decyzję o przygotowaniu tymczasowej filii szpitala MSWiA, dla pacjentów z COVID-19, na Stadionie Narodowym.

Szpitale tymczasowe mają powstać w każdym województwie. W naszym regionie do takiej roli przemierza się Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.

Usytuowanie obiektu, jego kubatura, jego położenie, to, że jest ogrodzony, że jest lądowisko dla helikoptera, że są kanały techniczne, którymi można doprowadzić gazy techniczne, zasilanie, jego moc – to wszystko powoduje, że tutaj ten obiekt jak najbardziej się nadaje. Oczywiście są jeszcze inne niuanse, takie jak sanitariaty, rozdzielność, dodatkowe gabinety lekarskie, magazyny czy dojazd karetek. Na pewno jest tu sporo aspektów, które wymagają konsultacji, ale po to one właśnie są, aby ustalić ostatecznie możliwości
Patryk Stasiak, prezes zarządu Zakładu Komunalnego w Opolu

Szacuje się, że w CWK możliwe jest uruchomienie do 200 łóżek. Decyzja w sprawie utworzenia tam szpitala polowego ma zapaść do końca przyszłego tygodnia.

Tymczasem Adam Niedzielski, minister zdrowia, poinformował, że po przeglądzie szpitali powiatowych, podjęto decyzję o przekształcaniu oddziałów internistycznych na potrzeby pacjentów z COVID-19. W wyniku tej operacji przybędzie ok. 3 tysięcy łóżek do dyspozycji wraz z personelem. Do takich przekształceń na Opolszczyźnie szykują się szpitale w Strzelcach Opolskich i w Krapkowicach. Miało by w nich powstać łącznie 35 nowych miejsc.

 

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Minister dodał, że trwają także rozmowy z prywatnymi szpitalami, które mogłyby wesprzeć walkę z pandemią koronawirusa.

Jak kalkulują eksperci dzienny przyrost nowych zakażeń, jeszcze w tym tygodniu, może wynieść od 15 do 20 tysięcy przypadków.

źródło: UM Opola, MZ/IT

Facebook