Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Niezdrowice najpiękniejszą wsią na Opolszczyźnie!

 źródło: UMWO

Nagrodę i tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej w 2021 roku otrzymały Niezdrowice w gminie Ujazd. Nagroda za najlepszy projekt odnowy wsi powędrowała do mieszkańców Rozmierzy z Gminy Strzelce Opolskie.

W tegorocznym konkursie „Piękna Wieś Opolska” rywalizowało 11 miejscowości. Zgłoszono także 13 projektów w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”.

Komisja konkursowa najwyżej oceniła Niezdrowice w gminie Ujazd, które otrzymały w nagrodę 18 tysięcy złotych. Ta prawdziwa ślicznotka to wieś mocno stawiająca na rozwój i integrację. Pięknie zagospodarowane i ukwiecone centrum miejscowości jest niewątpliwą zasługą mieszkańców. Tereny wokół Domu Wiejskiego i Domu Dziennego Pobytu Seniora zachęcają do aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Niezdrowice_najpiekniejsze
źródło: UMWO
Komisja doceniła ogromny potencjał drzemiący w mieszkańcach, duże zaangażowanie oraz przeświadczenie o słuszności podejmowanych działań na korzyść swojej wspólnoty, jak również sposób zaprezentowania swojej miejscowości przez dużą grupę mieszkańców w różnym wieku.
Antoni Konopka, członek zarządu województwa, przewodniczący komisji konkursowej

Drugie miejsce i 15 tysięcy złotych przypadło Otmicom w gminie Izbicko, w których doceniono duże zaangażowanie mieszkańców w realizację działań poprawiających jakość i standard życia mieszkańców oraz troskę o tradycję. Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości po 12 tysięcy zł zdobyły dwie miejscowości –  Sidzina z gminy Skoroszyce, gdzie komisja zwróciła uwagę na zdolności organizacyjne, angażujące wszystkich mieszkańców w poszczególne działania na rzecz wsi oraz Mochów z gminy Głogówek, w którym doceniono zaangażowanie mieszkańców wsi w realizację przedsięwzięć historyczno-edukacyjnych i dbałość o otoczenie. Wyróżnienia i nagrody w wysokości 4 tysięcy złotych otrzymały Stobrawa z gminy Popielów i Dąbrówka Górna  z gminy Krapkowice.

Wśród projektów odnowy wsi wygrał projekt mieszkańców Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie, którzy otrzymali nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł. Projekt „O ziołach wiedza nietajemna” promuje tradycyjne lokalne produkty ziołowe. To projekt o pozyskiwaniu ziół, ich przetwarzaniu, nauce i lecznictwie. Dzięki szkoleniom mieszkańcy sołectwa pogłębili swoją wiedzę o ziołach i ziołolecznictwie, nauczyli się zbierać rośliny, rozróżniać je i przede wszystkim korzystać z ich właściwości zdrowotnych.

Rozmierz
źródło: UMWO

Drugie miejsce i 8 tysięcy zł zdobył Pilszcz z gminy Kietrz za projekt „Izba Pamięci w Pilszczu”, a trzecie miejsce i 6 tysięcy złotych przypadło Niezdrowicom za projekt  „Niezdrowice lasem pachnące, wodą i miodem płynące – zaprojektowanie, zakupienie oraz montaż tablic edukacyjnych”.

Wyróżnienia i po 2 tysiące złotych w tym roku przypadły: Jakubowicom z gminy Branice za  „Zagospodarowanie przestrzeni wsi wraz z wydaniem albumu „Pocztówka z przeszłości. Jakubowice sprzed lat””;  mieszkańcom Mochowa z gminy Głogówek za  „Centrum edukacyjno-sportowe”;  mieszkańcom Karłowic z gminy Popielów za  aleję lipowo-dębową ks. Jana Dzierżona oraz mieszkańcom Przysieczy z gminy Prószków za projekt  „Wszyscy razem w czereśniowej kapsule” czyli mini sadu drzew starych odmian czereśni.

źródło: UMWO

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook