Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Nigeria: Czy w związku z wyborami w roku 2023 nasili się konflikt religijny?

 Źródło: Układ Sił

Kandydat na prezydenta w wyborach w roku 2023 z rządzącej Partii Wszystkich Postępowców (APC) w Nigerii, Asiwaju Bola Ahmed Tinubu, powołał do tandemu wiceprezydenta muzułmanina, byłego gubernatora stanu Borno, Kashima Shettimę. Oznacza to złamanie trwającej już prawie 30 lat tradycji powoływania dwóch kandydatów na najwyższe urzędy w państwie w tandemie muzułmanin – chrześcijanin. 

Dla obserwatorów europejskiego życia politycznego zamieszanie wokół religii kandydatów może być niezrozumiałe, jednak w Nigerii był to jeden z wyraźnych symboli jedności kraju wobec istniejących w nim podziałów religijnych – na w większości muzułmańską północ i chrześcijański południowy-zachód. Taka nominacja doprowadziła więc do niepokoju wśród społeczności chrześcijańskich (zwłaszcza tych będących mniejszościami w północnych stanach) oraz do ostrych deklaracji ze strony chrześcijańskich wyborców APC, którzy grożą oddaniem głosu na inne partie.

Nie jest tak, że nigdy nie odstępowano od tego zwyczaju praktykowanego przez wszystkie liczące się partie. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w 1993 roku, kiedy to Partia Socjaldemokratyczna wystawiła dwóch muzułmańskich kandydatów. Ówczesny kandydat na prezydenta M.K.O. Abiola, w latach 80. członek organizacji podnoszącej poziom edukacji muzułmanów, Ansar ud Deen, ale także zwolennik wprowadzania szariackich sądów w Nigerii dla muzułmanów, powołał współwyznawcę na partnera.

Wybory zostały uznane za wolne i uczciwe. Jednak zostały unieważnione przez poprzedniego wojskowego prezydenta Ibrahima Babangidę, a Abiola trafił do więzienia po tym, jak walczył o legalnie zdobytą władzę. Ważne dla obecnych rozważań było to, że wtedy organizacje chrześcijańskie nie protestowały przeciwko obydwu muzułmańskim kandydatom.

 

Pełny artykuł dostępny jest za darmo na stronie Układu Sił: Nigeria: Wybory w roku 2023 mogą nasilić konflikt religijny.

 

Autor: Jan Wójcik – Układ Sił

Artykuł powstał dzięki współpracy z Układem Sił, magazynem z zakresu geopolityki, stosunków międzynarodowych, historii, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa, wojny informacyjnej i tematyki pokrewnej.

Facebook