czwartek, 19 maja 2022

Noc Muzeów już jutro!

 fot. opole.pl

Jutro, 14 maja odbędzie się nocne zwiedzanie muzeów. Klimat późnej pory jest zdecydowanie nie do zastąpienia. Podczas gdy ruch na mieście ucicha, a znaczna ilość mieszkańców Opola właśnie spożywa kolacje, wypoczywa w domu albo kładzie się do snu, udaj się na wręcz magiczną przygodę! Do inicjatywy włączyło się aż dwanaście muzeów, które oferują swoje własne, różne od reszty programy i atrakcje.

Archiwum Państwowe w Opolu zaprezentuje wystawę „Świat od deski do deski. W kręgu starodruków Archiwum Państwowego w Opolu”. Uraczy nas również intrygującymi wykładami poruszającymi tematykę unikatowej Księgi Głubczyckiej, która stanowi istotne źródło historyczne. Archiwum Państwowe w Opolu nie zapomniało też o najmłodszych. Będą oni mogli wziąć udział w teście czytelniczym „Czy znasz swoją półkę z książkami?”, a także w zajęciach: „I ty możesz zostać iluminatorem”.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych układając program atrakcji, w głównej mierze skupiło się na „Misiu Wojtku”. Przygotowano film animowany „Miś Wojtek”, wystawę „Zwierzęta maskotki w Polskich Siłach Zbrojnych w latach 1918–1945”, a także materiał dokumentalny „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki. Odbędą się również rozmowy online z brytyjską wokalistką Katy Carr – „Wojtek i historia Polski śpiewająco”, jak i rozrywki skierowane do rodzin z dziećmi „Wojtek! Pomóż nam znaleźć drogę do domu”, gra planszową ,,Miś Wojtek” oraz warsztaty plastyczne z Natalią Nosovą, które będą prowadzone zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

Instytut Śląskiego w Opolu, by uczcić 65 jubileusz swojego istnienia i pracy oferuję piknik w parku przy Młodzieżowym Domu Kultury oraz wystawę. Jest i coś dla chętnych do zaprezentowania swojej wiedzy o Opolu- zabawa „Let’s GOpole!”. Na czym polega? 14 maja w Instytucie Śląskim będzie można odebrać mapę i formularz odpowiedzi. Zalecamy koniecznie zabrać coś do picia i ubrać się w coś lekkiego, bo pogoda ma dopisywać! Tak wyposażeni i przygotowani możemy wyruszyć w ekscytującą trasę po Opolu i na własne oczy przekonać się, że nawet tuż za rogiem może znajdować się historia. Nie zapominajmy jednak, że do wzięcia udziału w ,,Let’s GOpole!” będzie nam potrzebny twór późniejszych czasów- telefon! To za jego pomocą można zeskanować kody QR, które będą znajdowały się w wyznaczonych miejscach. Przewidziane zostały również nagrody! Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z regulamin gry, umieszczonym na stronie 

Otworzy się w nowym oknie

www.instytutslaski.pl.

Muzeum Lap Rentgenowskich przygotowało niezwykle intrygujący wykład „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej”, a także prawdziwy pokaz wyładowań elektrycznych w Laboratorium wysokich napięć.

Muzeum Polskiej Piosenki ma w ofercie coś naprawdę wyjątkowego- koncertu z otwarcia obiektu „Hey i goście”.

Kamienica Czynszowa przy ul. Św. Wojciecha 9 udostępniona zostanie aż do północy!

Muzeum Śląska Opolskiego uraczy nocnych gości oprowadzeniem kuratorskim po wystawach czasowych: „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej” oraz „Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania”. Tutaj też nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano dla nich specjalne, bezpłatne warsztaty „Poplątanie z pomieszaniem” i „Kolorową nitką malowane”.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny nie tylko udostępnia muzeum do zwiedzania, ale i zaprasza na pokaz filmu „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego.

Muzeum Uniwersytetu Opolskiego skupiło się na tematyce historii farmacji. Przygotowano pełną historycznego czaru wystawę „Dawne opolskie kramy, apteki i drogerie”, a także merytoryczne wykłady: „Historia apteki miejskiej w pigułce”, „Receptura dobrego słowa – pigułki poetyckie Waltera Pyki”, „Spacer szlakiem opolskich aptek” oraz w pokazie „Szwarc, mydło i powidło, czyli dawne receptury aptekarskie”.

Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na niezwykły pokaz sztuki kowalskiej, haftu krzyżykowego, wykonywania koronki klockowej, a nawet i przędzenia na kołowrotku! Dla miłośników ciepłego, świeżego pieczywa i pozostałych zaciekawionych, przygotowano pokaz wypieku z degustacją chleba wypiekanego w zabytkowym piecu z Rudziczki. Nie na co dzień możemy raczyć się tak wyjątkowym posiłkiem. Kolejną atrakcją jest zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowego wiatraka z Dobrzenia Wielkiego i młyna wodnego z Siołkowic Starych. W programie jest i przygoda z lekkim dreszczykiem- nocne zwiedzanie chałupy z Antoniowa, chałupy z Kozub, chałupy z Kup (dom wiejskiego krawca), chałupy z Dąbrówki Dolnej, chałupy z Radłowa, chałupy ze Starego Lasu, chałupy ze Sternalic (ekspozycja szkoły z pocz. XX wieku), chałupy z Kamieńca, kuźni z Ziemiełowic, kościoła z Gręboszowa, wiatraka z Dobrzenia Wielkiego.

Zamek Górny i Wieżę Piastowską zostaną udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem.

Przewidziano również dodatkową atrakcję – konkurs „Znajdź intruza”. Pora wytężyć wzrok i wykazać się spostrzegawczością, bowiem zabawa polega na znalezieniu znajdujących się na wystawach elementów, które nie pasują do kompozycji danej ekspozycji. Gdy wykryjemy intruza musimy poinformować o tym pracownika instytucji, a ten potwierdzi akt naszej spostrzegawczości pieczątką na ulotce. Pierwsze 300 osób, które zbiorze trzy pieczątki, otrzyma upominki.

Na mieszkańców Opola czeka darmowy transport- bezpłatny autokar, który dostarczy ich na nocne programy muzeów na terenie Opola.

1. Stegu Arena, odjazdy: 17:30 / 20:30 / 23:30
2. Muzeum Polskiej Piosenki, odjazdy: 18:00 / 20:00/ 21:00 / 23:00
3. Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej (Przystanek autobusowy w II Kampusie Politechniki), odjazdy: 18:30 / 19:30 / 2130 / 22:30
4. Muzeum Wsi Opolskiej, odjazdy: 19:00 / 22:00

Źródło: opole.pl/Tekst: WS

Facebook