niedziela, 16 stycznia 2022

Nowa mutacja koronawirusa. Wracają obostrzenia

 źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

W związku z pojawieniem się w Europie pierwszych przypadków chorych na wariant Omikron, resort zdrowia ogłosił pakiet obostrzeń alertowych, które wejdą w życie 1 grudnia br. Ograniczenia będą wprowadzone wstępnie na okres dwóch tygodni.

Zmiany obejmą przede wszystkim osoby niezaszczepione, które przyjeżdżają z krajów, w których wykryto już przypadki nową odmianą SARS-CoV-2. Nie będą one zwolnione z kwarantanny, niezależnie od wyniku testu wcześniej, jak po 8 dniach. Ponadto za miarodajny uznawany będzie tylko test PCR.

Uszczelnienie granic obejmuje też zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich, w tym m.in. Republiki Południowej Afryki. Dla wszystkich przyjeżdżających spoza strefy Schengen, kwarantanna zostaje przedłużona do 14 dni.

uszczelnienie_granic
źródło: MZ

Zwiększone zostają też obostrzenia dotyczące limitów osób mogących przebywać w lokalach gastronomicznych, miejscach kultu oraz hotelach i obiektach sportowych z 75% do 50%. W przypadku klubów fitness, siłowni czy lokali z grami hazardowymi zamiast 10 m² na osobę od 1 grudnia ma być już 15 m².

Do 100 gości zmniejszono też limit uczestników w przypadku imprez okolicznościowych, takich jak wesela, spotkania okolicznościowe czy dyskoteki. Ograniczenia obowiązywać będą przynajmniej do 17 grudnia.

Facebook