niedziela, 16 stycznia 2022

Nowa przeprawa przez Odrę. Most w Krapkowicach otwarty

 źródło: UMWO

Most północny to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. Stara przeprawa kolejowa metamorfozę przechodziła przez ponad rok. Teraz jest dostosowana do wzmożonego ruchu samochodowego. To wspólna inwestycja miasta, powiatu i samorządu województwa.

Przebudowany most ma długość ponad 200 metrów i 11 metrów szerokości. Przejadą nim samochody o wadze do 15 ton. Każdy z pasów ruchu ma 2,75 m szerokości. Dla pieszych i rowerzystów stworzono dwa ciągi komunikacyjne, oddzielone od głównej jezdni barierami.

O nowym moście marzyliśmy od wielu, wielu lat, a od trzech lat te marzenia się zaczęły realizować. Dla mieszkańców Krapkowic to kluczowa inwestycja. Nowy most jest niezbędny w czasach tak dużego natężenia ruchu, kiedy po starym przejeżdża kilkanaście tysięcy samochodów na dobę.
Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic

Wartość inwestycji to ponad 20 mln złotych. Na tę pulę składają się pieniądze z budżetu gminy Krapkowice – ponad 10 mln, środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego – 5 mln złotych, wsparcie z powiatu krapkowickiego – 4,5 mln złotych oraz ze sprzedaży przez gminę Krapkowice działek pod rozbudowę szpitala w Krapkowicach – ponad 400 tys. złotych.

Inwestycja stała się niezbędna, bo komunikuje duże osiedla mieszkaniowe, m.in. XXX-lecia i Sady z zakładami produkcyjnymi. Władze miasta podkreślają, że otwarcie mostu to rozwiązanie dużego problemu komunikacyjnego Krapkowic. Przypominają także, że to niejedyna inwestycja drogowa w mieście. Kierowcy już wkrótce pojadą także świeżo wyremontowaną ul. Opolską.

Nowy most to druga przeprawa przez Odrę na terenie Krapkowic. Pomysł modernizacji starej przeprawy pojawił się już w 2010 r., jednak dopiero teraz udało się pozyskać fundusze na realizację projektu.

Przy okazji remontu mostu, mieszkańcy Krapkowic zyskali także teren rekreacyjny.

źródło: UMWO/IT

Facebook