Nowi ministrowie zaprzysiężeni. Prezydent RP wręczył nominacje na świeżym powietrzu
Wejście do rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy powrót na stanowisko wicepremiera Jarosława Gowina – to najgłośniejsze zmiany personalne w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Przed rekonstrukcją było 20 resortów, zostało 14. Prezydencka uroczystość, choć planowana na poniedziałek, odbyła się dzień później w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Powód? Wykrycie koronawirusa u posła Przemysława Czarnka, kandydata na ministra edukacji i nauki.
Rekonstrukcja rządu, po tygodniach burzliwych negocjacji, stała się faktem. Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na stanowiska wicepremierów i ministrów w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Uroczystość, ze względu na zakażenie się SARS-CoV-2 posła Czarnka, odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie ze wszystkimi zaleceniami GIS. Po upublicznieniu informacji o chorobie kandydata na ministra edukacji, powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań. W efekcie obowiązkowej izolacji domowej musieli się poddać: wicepremier Jacek Sasin, szef KPRM Michał Dworczyk, odchodzący z funkcji ministra edukacji Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Uroczystość w cieniu COVID-19
W maseczkach i w rękawiczkach przyszli ministrowie stawili się o 14:00 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego. Odebrali nominację, złożyli przysięgę i podpisali rotę. Prezydent Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na szefa rządu, a także tymczasowo na stanowisko ministra cyfryzacji. Jako wicepremier i szef komitetu do spraw bezpieczeństwa wchodzi Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił Michał Dworczyk, szef KPRM, na antenie Polskiego Radia, ta rola jest „niedoceniania” w mediach.
Do rządu, na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii, został powołany Jarosław Gowin. Szef Porozumienia, jeszcze na początku tego roku, był ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, ale w kwietniu podał się do dymisji. Polityk zamanifestował w ten sposób swoją dezaprobatę co do sposobu i terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich 2020. Funkcję wicepremiera przejęła wówczas Jadwiga Emilewicz, a tekę ministra nauki objął Wojciech Murdzek. Teraz Jarosław Gowin wraca, a była minister rozwoju opuszcza nie tylko szeregi Rady Ministrów, ale również Porozumienia. Koalicjant PiS pokieruje także działem pracy, który wcześniej wchodził w skład ministerstwa rodziny i polityki społecznej. Uszczuplonym resortem nadal będzie kierować Marlena Maląg. Oddanie tej ważnej gałęzi Gowinowi, jest wyraźnie nie w smak NSZZ „Solidarności”. Jej szef, Piotr Duda, ostro skrytykował tę nominację.
Znika 6 ministerstw
Świeżo zaprzysiężony rząd składa się z 14 resortów. Większość przypadło politykom Prawa i Sprawiedliwości, po jednym otrzymali Solidarna Polska oraz Porozumienie. Znikają: ministerstwo sportu, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, środowiska, nauki i szkolnictwa wyższego, cyfryzacji oraz funduszy i polityki regionalnej. Zakres kompetencji dotychczasowych ministerstw został podzielony na nowe lub już istniejące resorty. W ramach negocjacji, koalicjanci powołali także po jednym ministrze wchodzącym w skład Kancelarii Premiera. To Michał Cieślak (Porozumienie) oraz Michał Wójcik (Solidarna Polska).
Oto pełny skład nowego rządu:
– Mateusz Morawiecki – premier, minister cyfryzacji
– Jarosław Kaczyński – wicepremier, szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa
– Piotr Gliński – wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz przew. Komitetu ds. Pożytku Publicznego
– Jacek Sasin – wicepremier, minister aktywów państwowych
– Jarosław Gowin – wicepremier, minister aktywów państwowych
– Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki
– Grzegorz Puda – minister rolnictwa i leśnictwa
– Michał Kurtyka – minister środowiska i klimatu
– Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury
– Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej
– Tadeusz Kościński – minister finansów, funduszy i polityki regionalnej
– Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej
– Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości
– Mariusz Kamiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
– Zbigniew Rau – minister spraw zagranicznych
– Adam Niedzielski – minister zdrowia
Ministrowie bez teki:
– Michał Dworczyk – szef KPRM
– Łukasz Schreiber
– Konrad Szymański – minister ds. Unii Europejskiej
– Michał Cieślak (Porozumienie)
– Michał Wójcik (Solidarna Polska)
Ze względu na chorobę posła Przemysława Czarnka prezydent nie odwołał jeszcze ze stanowisk Dariusza Pionkowskiego (MEN) oraz Wojciecha Murdzka (MNiSW). Uroczystość zaprzysiężenia nowego ministra edukacji i nauki odbędzie się w późniejszym terminie, zapewne wtedy, kiedy poseł Czarnek będzie już ozdrowieńcem.
źródło: PAP/IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji