środa, 21 kwietnia 2021

Nowy most w Kędzierzynie-Koźlu coraz bliżej!

 źródło: OUW

Przeprawa nad Kłodnicą i Kanałem Gliwickim ma mieć długość 300 metrów, a droga łącząca ją z obwodnicą ponad 2 km. Inwestycja będzie sfinansowana w większości z programu „Mosty dla regionów”.

Rząd postanowił zakwalifikować projekt mostu w Kędzierzynie-Koźlu, jako jeden z projektów „Mosty dla regionów”. Wojewoda opolski podpisał już umowę w tej sprawie z prezydent Sabiną Nowosielską.

Podpisaliśmy z panią prezydent Sabiną Nowosielską dokumenty dotyczące dwóch finansowań. Pierwsze dotyczy projektu tego mostu, to jest około 700 tysięcy złotych. Dlaczego tak dużo? Dlatego, że to jest specyficzny most, który będzie prowadził przez 3 cieki wodne, a po drugie ze względu na tonaż tego mostu, który będzie umożliwiał przepustowość tych najcięższych transportów.
Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski

Zadanie polega na sfinansowaniu części kosztów związanych z opracowaniem projektu budowlanego oraz uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) tj:

  • opracowania geodezyjne,
  • dokumentacja geotechniczna,
  • operat wodno-prawny,\dokumentacja projektowa

 

Ponadto podpisano dziś także umowę o przekazaniu dotacji celowej w wysokości 43,6 tys. złotych na wykonanie dokumentacji geotechnicznej.

Od wielu lat nasze miasto starało się pozyskać fundusze, aby ten most powstał. Teraz mamy i obwodnicę i teraz projektujemy tzw. łącznik czyli z ul. Przyjaźni do obwodnicy. Te pieniądze pozwolą nam sfinansować w 80% koszt projektu technicznego, a następnie będzie dofinansowanie do tych dużych pieniędzy a więc do samej realizacji. Kędzierzyn-Koźle to jest miasto przemysłowe. Dla nas jest już normalnością, że duże ładunki jeżdżą po naszych miastach. Jeżdżą po wąskich ulicach Sławięcic czy Blachowni. Ten łącznik pozwoli wyprowadzić ciężki sprzęt z terenów Blachowni od razu na obwodnicę i dalej na autostradę. To jest duże ułatwienie i bezpieczeństwo dla mieszkańców.
Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla

Inwestycja będzie kosztować ponad 80 mln złotych.

źródło: OUW/IT

Gość w kawiarence

Facebook