Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Obcokrajowcy chętnie zakładają u nas firmy

 źródło: Tim Douglas/Pexels

Jak podaje opolski ZUS, padł rekord w liczba cudzoziemców, którzy prowadzą na Opolszczyźnie własny biznes. Aż 376 osób, z innym obywatelstwem niż polskie, opłaca składki ZUS w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Pandemia koronawirusa w 2020 r. nie przestraszyły obcokrajowców. Ci przyjeżdzają na Opolszczyznę nie tylko do pracy, ale także zakładają własne biznesy. Cudzoziemcy z województwa opolskiego to obecnie 1,74% wszystkich zgłoszonych w ZUS.

Rok temu składki w placówkach ZUS w regionie opłacało 334 zagranicznych przedsiębiorców, a obecnie jest ich 376. Naturalnie dominują osoby z obywatelstwem ukraińskim, bo jest ich 152. To więcej niż na początku 2020 roku, gdy Ukraińców, którzy zgłosili opłacanie składek w opolskim ZUS z racji prowadzenia działalności było 127.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Liczba obcokrajowców, którzy postanowili spróbować sił jako przedsiębiorcy, zwiększyła się nie tylko w województwie opolskim, ale też w całym kraju. Na początku 2021 r., w skali kraju, działalność gospodarczą zgłosiło w ZUS 21 560 cudzoziemców. Wzrost jest ewidentny, bo równo rok temu taką inicjatywę podjęło 19 411 osób z obcym paszportem.

Największą kreatywnością odznaczają się obywatele Ukrainy. Obecnie w całej Polsce, aż 5916 osób obywateli tego państwa opłaca w ZUS składki z racji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. To 27,4 % ogółu zagranicznych biznesmenów. Dla porównania, rok temu było ich 4786 i stanowili 24,6 % wszystkich obcokrajowców, którzy postanowili zarejestrować własne przedsiębiorstwa.

W województwie opolskim składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opłaca między innymi: 37 Białorusinów, 37 Bułgarów, 27 Niemców, 15 obywateli Turcji, 13 Wietnamczyków i 12 Włochów.

źródło: ZUS

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook