Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Obwodnica Niemodlina oddana do użytku!

 foto: IT

Na tę chwilę mieszkańcy miasta i jego okolic czekali ok. 40 lat. Nareszcie w ciągu drogi krajowej nr 46 można przejechać nowoczesną, bezpieczną i komfortową obwodnicą Niemodlina.

Ogromne samochody ciężarowe już nie muszą przejeżdżać przez zabytkowe centrum Niemodlina. 22 listopada oddano do użytku nowa trasę o długości ok. 11,5 km omijającą miasteczko po południowej i wschodniej stronie. O tę drogę wielokrotnie w protestach apelowali mieszkańcy.

22 grudnia 2009 roku na wysokości jednego ze sklepów był pierwszy duży protest mieszkańców, którzy mieli już dość takiego ruchu i wyszli na ulicę. Dzisiaj chcielibyśmy jako mieszkańcy podziękować przede wszystkim tym, którzy mieli największy wkład - którzy zaprojektowali i wybudowali, ale przede wszystkim osobom decyzyjnym.
Mariusz Nieckarz, członek społecznego komitetu ds. obwodnicy Niemodlina

Obwodnica Niemodlina rozpoczyna się czterowlotowym rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na niemal 5-kilometrowym odcinku, jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

obwodnica_Niemodlina
foto: IT
Za nami zrealizowana inwestycja o długości 11,5 km. Droga w klasie GP. Dwa węzły - węzeł Niemodlin i Sosnówka. Obwodnica ma 4 ronda oraz 18 obiektów inżynierskich z czego 11 obiektów pełni funkcję ochrony środowiska, czyli przejść dla zwierząt. Oprócz tego jest szereg zabezpieczeń związanych z ochroną przyrody i naturalnych form życia.
Rafał Pydych, dyr. opolskiego oddziału GDDKiA

Nowy odcinek drogi z dala od terenów zabudowanych i o odpowiednich parametrach zapewnia komfort ruchu tranzytowego. Dzięki obwodnicy skróci się czas podróży na odcinku pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami.

Została zrealizowana kolejna, oczekiwana przez całe lata inwestycja. Powstała droga, która daje oddech Niemodlinowi, ale szczególnie stwarza bezpieczne warunki podróżowania, bezpieczne warunki przejazdu dla wszystkich uczestników ruchu drogowego przejeżdżających dzisiaj już obok miasta. Do tej pory hałas, spaliny i niebezpieczeństwo były codziennością mieszkańców miasta. Od dzisiaj sytuacja się zmienia, bo ten wielki wysiłek inwestycyjny w całym kraju doprowadzi nas w końcu do sytuacji, w której będziemy mogli powiedzieć, że mamy najnowocześniejsze drogi w Europie, że nasze drogi są bezpieczne, że nasze drogi są takimi jakimi marzyliśmy sobie przez pokolenia.
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury
otwarcie_obwodnicy_Niemodlina
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, w trakcie otwarcia obwodnicy

Prace budowlane zajęły ponad 2 lata. Uroczystego wbicia łopat dokonano 2 października 2019 roku.

Nie dotrzymałem słowa. Mówiłem, że otworzymy tę obwodnicę dzień przed wyznaczonym terminem, a otwieramy dwa dni wcześniej. Ale mam nadzieję, że to są dobre informacje i aby na kolejnych inwestycjach, które realizujemy w Polsce - takie a może i nawet jeszcze większe przyspieszenia następowały.
Dawid Bajorek, dyrektor kontraktu

Całkowita wartość oddanej właśnie do użytku inwestycji to prawie 305 mln złotych.

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook