Baner reklamowy dla PPP
sobota, 27 listopada 2021

Od 8 stycznia skierowania wyłącznie w formie elektronicznej

 źródło: pacjent.gov.pl

Ważna zmiana dla pacjentów. Papierowe skierowania odchodzą do lamusa. Od dziś lekarz wystawi je podobnie jak e-receptę, czyli elektronicznie.

To kolejne przedsięwzięcie związane z usprawnieniem procesu leczenia poprzez cyfryzację. E-skierowanie będzie wystawione na następujące świadczenia:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii
  • leczenie szpitalne
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ
  • rezonans magnetyczny
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego
  • badanie echokardiograficzne płodu.

Skierowania będzie wystawiane podobnie jak e-recepta. Lekarz POZ wprowadzi dane pacjenta do systemu gabinetowego, podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisze je cyfrowo.

Pacjent otrzyma e-skierowanie w postaci:

  • SMS-a z 4 cyfrowym kodem
  • e-maila z pdf-em
  • wydruku informacyjnego e-skierowania

 

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP), otrzyma 4-cyfrowy kod SMS-em lub mailem. W innym przypadku – lekarz przekaże mu wydruk informacyjny. E-skierowanie jest automatycznie przypisywane do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Na konsultację lub badanie pacjent może się zapisać telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli zapisujemy się osobiście, musimy pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem i również podać swój PESEL.

E-skierowanie nie jest wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, programy lekowe, rehabilitację czy do szpitala psychiatrycznego. Skierowanie może być też wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer) nie mają dostępu do systemu e-Zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.pl  lub z powodu braku dostępu do Internetu.

Nadal nie potrzeba skierowania w żadnej formie do: psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa i dentysty.

źródło: pacjent.gov.pl/ IT

Gość w kawiarence

Facebook