wtorek, 19 stycznia 2021

Nowe obostrzenia. Sylwester bez godziny policyjnej

 źródło: Pixabay

Rząd nie wprowadzi w sylwestra godziny policyjnej. W tym celu należałoby wprowadzić stan wyjątkowy. Mateusz Morawiecki zaapelował jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków.

Zamknięte hotele (także na wyjazdy służbowe), nieczynne stoki narciarskie, ograniczenia w funkcjonowaniu galerii i domów handlowych, usługi gastronomiczne tylko na dowóz i na wynos oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to najważniejsze zmiany i ograniczenia, które od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. obowiązują w całym kraju. Premier przyznał, że w sylwestra rząd nie wprowadzi godziny policyjnej. Apeluje jedynie o to, by się nie przemieszać i oczekiwać nadejścia nowego roku w “kameralnym gronie”.

My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie.
Mateusz Morawiecki, premier

Przyznał, że po wprowadzeniu obostrzeń, które zaczną obowiązywać 28 grudnia “tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z niej korzystać”. Większość ludzi, jak dodał, rząd prosi o “pozostanie w domu”.

Wirus działa z opóźnieniem dwu-trzytygodniowym. Wdrożyliśmy nowe obostrzenia, uprzedzając niejako wzrost zakażeń na początku stycznia. Obawiamy się tego, że taki wzrost może nastąpić na skutek nieco wzmożonego ruchu, również handlowego, z którym mieliśmy do czynienia w okolicy połowy grudnia.
Mateusz Morawiecki, premier

Oprócz zamknięcia hoteli, galerii i stoków narciarskich wprowadzono też obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym. Nie dotyczy to m.in. osób zaszczepionych na COVID-19, a także przekraczania granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogę statku powietrznego, marynarzy, rybaków udających się do portu, kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Zaostrzono też przepisy dotyczące korzystania z siłowni, basenów czy klubów fitness. Swoje treningi mogą realizować wyłącznie zawodowi sportowcy lub zawodnicy pobierający stypendium sportowe, lub osoby będące członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej, paraolimpijskiej, lub uprawiający sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

W sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19:00 do 6:00 rano w Nowy Rok. Tydzień temu opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

źródło: PAP/IT

Gość w kawiarence

Facebook