Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Odkryj z nami tajemnice św. Mikołaja w Mikołajki

 źródło: Pixabay

Każde dziecko czeka dziś na upominki od dobrodusznego, pulchnego staruszka. Koniecznie z bujną brodą, ubranego w czerwony płaszcz i niosącego wielki worek prezentów. Ten mieszkający w Laponii święty ponoć pracuje przez cały rok. Chce uszczęśliwić wszystkie grzeczne dzieci na całym świecie. Dla urwisów przygotował rózgi. Czy w legendzie o tej postaci kryje się choć ziarno prawdy?

Święty Mikołaj pochodzi z Azji?

Prawdziwy Mikołaj jest postacią historyczną i świętym Kościoła katolickiego. Nazywany jest świętym Mikołajem z Miry lub jako Mikołaj z Bari. Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji na przełomie III i IV wieku. Był wyświęconym biskupem Miry. Pierwsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku, dzięki cesarzowi Justynianowi.

 

Nieznane legendy

Pierwsza legenda pochodzi z VI wieku i nosi tytuł Oficerowie. Jest to krótka opowieść o żołnierzach, którzy zostali wysłani przez cesarza Konstantyna by tłumić bunt we Frygii. Zostali niesłusznie oskarżeni o splądrowanie miasta. Mikołaj uratował ich z rąk kata udowadniając ich niewinność. Gdy wrócili do Konstantynopola zostali ponownie oskarżeni, tym razem o nadużycia. Według legendy, żołnierze modlili się o wsparcie Mikołaja. Opłaciło się. Ten ukazał się cesarzowi, który następnego ranka postanowił wypuścić i obdarować mężczyzn.

Kolejna Legenda pochodzi z IX wieku. Opowiada o złym sąsiedzie Mikołaja, który wyśmiewa go za jego dobroć i pobożność. Bóg zsyła na niego karę – pozbawia go całego majątku. W związku z tym mężczyzna nie mógł zafundować córkom posagu i nikt nie chciał zawrzeć z nimi małżeństwa. W akcie desperacji sąsiad planował sprzedać je do domu publicznego. Na szczęście tak się nie stało, dzięki Mikołajowi. Po długich rozmyślaniach i lekturze Pisma Świętego, przyszły święty postanowił wspomóc sąsiada i uratować dziewczyny od strasznego losu. Przez 3 noce wrzucał mu przez okno sakiewki z pieniędzmi. Ostatecznie, po wszystkich 3 weselach Mikołaj wyjawił, że to on zapewnił pannom posagi. Zawstydzony sąsiad zmienił się i zaczął żyć w zgodzie z przykazaniami.

Ostatnie, najbardziej popularne legendy, związane są z morzem. Według jednej, podczas sztormu Mikołaj objawił się żeglarzom, którzy wzywali go swoimi modlitwami. Następnie uspokoił sztorm i żeglarze bezpiecznie dobili do brzegu. Kolejna opowiada o pladze głodu w Mirze. Święty objawił się we śnie kapitanowi statku wiozącego zborze do Konstantynopolu i nakłonił go do przybicia w Mirze. Następnie miał rozdać część żywności biednym. Jak Mikołaj kazał, tak kapitan zrobił. Po odpłynięciu do Konstantynopola, okazało się, że ze zboża nie ubyło nawet ziarnka.

prezenty, święta, mikołaj
źródło: Pixabay

Historia świętowania

Kult świętego zaczął się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Wiele kościołów było nazywanych jego imieniem. W samej Polsce liczba ta wynosi 327(stan na 2016r.). Popularyzację jego kultu w Europie zawdzięczamy Holendrom. Mikołaj był patronem Amsterdamu. Wyobrażano go sobie jako starego człowieka w biskupich szatach, przyjeżdżającego na ośle. Natomiast od XVI wieku zaczęto opowiadać, że przypływa zza morza i jeździ na białym koniu. Z tamtego okresu pochodzi też pierwsza wzmianka o obchodzeniu jego wspomnienia w sposób zbliżony do współczesnego. Uczniowie oraz członkowie chóru kościelnego dostawali kieszonkowe i mieli dzień wolny. Kiedy Brytyjczycy zajęli kolonię holenderską Nowy Amsterdam i założyli Nowy Jork, mieszkający tam Holendrzy w dalszym ciągu kontynuowali tradycję obdarowywania się prezentami.

Pierwsze Mikołajki na świecie

Odbyły się 6 grudnia 1804 roku właśnie w Nowym Jorku. Holenderska tradycja przyjęła się tam wyjątkowo. Pierwsze wzmianki o tym święcie w Polsce można znaleźć już w XVIII wieku. Podarki dla dzieci były jednak dużo skromniejsze. Były to głównie jabłka, pierniki, orzechy i drewniane krzyżyki. Natomiast wizerunek św. Mikołaja, który znamy dziś, narodził się w USA w latach 30. ubiegłego wieku. Postać została wypromowany przez reklamę napoju, a tę stworzył amerykański artysta – Fred Mizen.

Mikołajki w Polsce i na świecie

W zależności od kraju, a nawet od regionu, różnią się daty i osoby, które wręczają podarki. W Polsce tradycyjnie jest to Mikołaj, którego trzeba wypatrywać 6 grudnia i w Boże Narodzenie. W Rosji prezenty rozdaje Dziadek Mróz wraz ze Śnieżynką. W Hiszpanii podarunki przynoszą trzej królowie, a w Brazylii święty Bazylii. W Chinach nie obchodzi się tego święta, lecz wizerunek Mikołaja jest wykorzystywany w celach komercyjno-reklamowych. Azjaci nazywają go Staruszkiem Bożonarodzeniowym.

Dziecko wypatruje Mikołaja
źródło: Pixabay

List do świętego Mikołaja

Tradycja ta przybyła z USA również do Polski. Polega na wcześniejszym pisaniu listu do Mikołaja z prośbą, o konkretne prezenty. Zwykle, pod pretekstem dostarczenia na pocztę i wysłania, to rodzice czytają życzenia dziecka i sprawiają pociechom wymarzone upominki. Jeśli jednak ktoś gorąco pragnie skontaktować się z tym prawdziwym Mikołajem, może wysłać mu pocztówkę na jeden z poniższych adresów:

Julenissen’s Postkontor, Torget 4, 1440 Drøbak, Norwegia;

Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia;

autor: JZ

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook