Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Uruchomienie „placówki pocztowej” nie wystarczy już do otwarcia sklepu w niedzielę!

 Fot. Pixabay

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Uszczelnienie przepisów ma zapobiec obchodzeniu prawa, zwłaszcza przez duże sieci handlowe, którym nie podoba się pomysł ograniczania handlu na rzecz ochrony małych osiedlowych sklepów.

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936). – kancelaria Prezydenta RP.

Vacatio legis dla tej ustawy wynosi trzy miesiące od dnia ogłoszenia, czyli zacznie ona obowiązywać przedsiębiorców po nowym roku. W 2021 roku tylko 7 niedziel jest niedzielami handlowymi, w pozostałe sklepy wielkopowierzchniowe powinny być zamknięte.

Dodatkowo uzupełniono przepisy dopuszczające możliwość bezpłatnego zastąpienia właściciela sklepu za ladą przez osoby z najbliższej rodziny: rodziców, macochę ojczyma, dziadków oraz dzieci własne, przysposobione bądź małżonka. Warunkiem jest tu brak zatrudnienia tych osób przez właściciela sklepu.

Doprecyzowano też kwestię sklepów sprzedających materiały eksploatacyjne do maszyn rolniczych, części zamienne do nich oraz narzędzia do ich wymiany i materiałami koniecznymi do bieżącej pracy maszyn rolniczych w okresie od 1 czerwca do 30 września, ze względu na intensywny okres prac rolnych.

Sklepy prowadzące placówki pocztowe, będą mogły prowadzić handel w niedzielę pod warunkiem, że dochód z działalności pocztowej będzie przekraczał 40% miesięcznego przychodu danego punktu handlowego ze sprzedaży detalicznej.

Otwarte będą mogły być punkty skupu w szczególności zbóż, runa leśnego, owoców, warzyw, rzepaku i innych płodów ziemi oraz surowego mleka.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara grzywny w wysokości do 100 tys. złotych, a jeśli ograniczenie jest uporczywie łamane, kodeks karny przewiduje możliwość ograniczenia wolności. Ustawodawca nakłada też na placówki handlowe obowiązek comiesięcznego raportowania przychodów, zgodnie z wymogami, które zostaną określone w rozporządzeniu ministra właściwego ds. finansów publicznych. Inspekcja Pracy będzie miała możliwość sprawdzenia, czy ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób prawidłowy i przejrzysty zgodnie z rozporządzeniem.

Ograniczono też listę wyjątków dotyczących handlu rybami. Nowe przepisy zezwalają na sprzedaż ryb w gospodarstwach rybackich, bezpośrednio z pokładu rybackich kutrów, bądź w punktach, które zajmują się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych.

Gość w kawiarence

Facebook