Baner reklamowy dla PPP
niedziela, 28 listopada 2021

Opolscy naukowcy w czołówce prestiżowego rankingu

 źródło: Politechnika Opolska

Dwunastu naukowców Politechniki Opolskiej znalazło się w prestiżowym rankingu przygotowanym przez amerykański Uniwersytet Stanforda wraz z wydawnictwem Elsevier.

Jak powiedział prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, ranking przygotowany przez amerykański Uniwersytet Stanforda opiera się na dwóch zestawieniach.

To bardzo transparentny ranking. Pierwsza lista ocenia całościowy dorobek naukowców od początku kariery do 2020 roku według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha oraz liczba cytowań przez innych autorów), druga dotyczy najczęściej osiągnieć naukowców na świecie i odnosi się tylko do 2020 roku.
prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej

W pierwszym zestawieniu znalazł się dorobek nieżyjącego prof. Ewalda Machy, cenionego naukowca o randze międzynarodowej, uznawanego za jednego z najzdolniejszych i najbardziej zasłużonych w dziedzinie zmęczenia materiałów. Ponadto był wychowawcą licznej kadry naukowej. Na liście podsumowującej dorobek są także prof. Wit Grzesik, prof. Tadeusz Łagoda i prof. Grzegorz Królczyk z Wydziału Mechanicznego, a także prof. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.

W drugim zestawieniu tego rankingu, dotyczącym najczęściej cytowanych naukowców na świecie w 2020 r. , wyróżnieni zostali profesorowie z Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz Wydziału Budownictwa i Architektury: prof. Wit Grzesik, prof. Grzegorz Królczyk, prof. Tadeusz Łagoda, prof. Adam Niesłony, prof. Aleksander Karolczuk, prof. Dariusz Rozumek, prof. Munish Kumar Gupta i prof. Zhixiong Li, a także dr inż. Szczepan Paszkiel i prof. Damian Bęben.

O ile na pierwszej liście mamy taką samą liczbę nazwisk jak w poprzednim 2019 r., tak w tym przypadku odnotowaliśmy znaczący wzrost. W tym rankingu znalazło się aż 10 naukowców Politechniki Opolskiej. To bardzo duża liczba jak na uczelnię średniej wielkości. Nasi naukowcy, którzy są w amerykańskim zestawieniu, zajmują się kluczowymi obszarami badawczymi naszej uczelni, czyli szeroko pojętą inżynierią mechaniczną oraz inżynierią lądową. To silna kadra, większość tych osób swoją karierę naukową związało z Politechniką Opolską od początku swojej pracy naukowej
prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej
Źródło: Politechnika Opolska

Gość w kawiarence

Facebook