środa, 21 kwietnia 2021

Opolscy parlamentarzyści apelują o wsparcie regionu

 źródło: FB/ Tomasz Kostuś

Podczas spotkania Opolskiego Zespołu Parlamentarnego przygotowano dwa apele. Mowa w nich o potrzebie wsparcia województwa oraz projektu “Rewitalizacji linii kolejowych nr 177, 294 Racibórz – Racławice Śląskie”.

W posiedzeniu wzięli udział pani senator Danuta Jazłowiecka i posłowie Marcelina Zawisza, Tomasz Kostuś, Witold Zembaczyński, Ryszard Wilczyński, Marcin Ociepa, Janusz Kowalski i Ryszard Galla. W pierwszym apelu parlamentarzyści zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie regionowi 250 mln euro z rezerwowej puli środków w wysokości 7,1 mld euro, pozostających do dyspozycji centralnej. To pozwoliłoby wyrównać szansę między województwami. Opolszczyzna od dekad zmaga się z wieloma problemami. To m.in. rosnąca depopulacja oraz utrata funkcji społeczno – gospodarczych przez większość miast powiatowych. Zdaniem naszych reprezentantów dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej wesprą rozwój regionu.

Drugi apel dotyczy rozwiązania problemów komunikacyjnych powiatu głubczyckiego, który jako jedyny na Opolszczyźnie pozbawiony jest połączenia kolejowego. Utworzenie tej linii pozwoli mieszkańcom Głubczyc i okolic podróżować między Raciborzem, a Racławicami Śląskimi, co umożliwi swobodne przemieszczanie się po południowych częściach województwa opolskiego i śląskiego. Jednak wkład własny, w wysokości 50 do 75 milionów złotych, jest poza zasięgiem samorządów. Opolscy parlamentarzyści zwrócili się z prośba do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o uruchomienie specjalnych środków z budżetu państwa, w celu pokrycia wkładów własnych dla tego, a także podobnych przedsięwzięć. Dzięki projektowi Kolej+, w ramach którego realizowana jest budowa nowej trasy kolejowej, Opolszczyzna może wygrać z problemem wykluczenia komunikacyjnego.

Obydwa apele przyjęto, a podpisali się pod nimi Tomasz Kostuś, Ryszard Galla, Kamil Bortniczuk, Beniamin Godyla, Danuta Jazłowiecka, Janusz Kowalski, Paweł Kukiz, Rajmund Miller, Ryszard Wilczyński, Marcelina Zawisza i Witold Zembaczyński.

Gość w kawiarence

Facebook