poniedziałek, 21 czerwca 2021

Opolski wiadukt w centrum politycznego sporu

Przedstawiciele Młodej Prawicy poinformowali o złożeniu wniosku do Instytutu Pamięci Narodowej przeciwko Piotrowi Paszkiewiczowi. Polityk Lewicy zarzucił niedawno żołnierzom wyklętym „brutalne gwałty na dzieciach”, co oburzyło środowiska prawicowe.

Cała sprawa rozpoczęła się w poniedziałek pod opolskim ratuszem. Działacze Lewicy, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Wiosny, KOD-u i Strajku Kobiet złożyli petycję do Rady Miasta Opola o zmianę nazwy wiaduktu przy ulicy Struga z “Żołnierzy Wyklętych” na „Praw Kobiet”.

Dziś obchodzimy prawicowe, obrzydliwe święto Żołnierzy Wyklętych, czyli morderców i gwałcicieli, którzy pod płaszczykiem walki o niepodległość mordowali i brutalnie gwałcili kobiety i dzieci. Nie można oddawać hołdu zbrodniarzom i barbarzyńcom. Stąd nasz apel do rady miasta.
Piotr Paszkiewicz, wiceprzewodniczy FMSu
„Żołnierze Wyklęci” to pojęcie zakłamane. Byli wśród nich bohaterowie i prawdziwi patrioci, jak chociażby rotmistrz Witold Pilecki, ale też pospolici zbrodniarze, jak Bury czy Łupaszka.”
Michał Kalinowski, szef opolskich struktur Wiosny

Pomysłem Lewicy był zbulwersowany poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. Powiedział on dziennikarzom, że to opolskie stowarzyszenia prawicowe zapoczątkowały w Polsce akcję, dzięki której 1 marca jest “Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych”.

Postulatem Lewicy i słowami, które padły w trakcie poniedziałkowej konferencji, są też oburzeni działacze opolskiego oddziału Młodej Prawicy. Jak stwierdził Jan Zimoch, prezes struktur w województwie, Paszkiewicz dokonał próby zakłamania historii i obraził wielu polskich bohaterów.

Chcemy wyrazić sprzeciw działaniom Lewicy odnośnie zmiany nazwy wiaduktu z „Żołnierzy Wyklętych” na „Praw Kobiet”. Oczywiście uważamy, że prawa kobiet są wyjątkowo ważne i należy je upamiętnić, lecz nie kosztem walczących w powstaniu antykomunistycznym.
Jan Zimoch, prezes opolskich struktur Młodej Prawicy

Grzegorz Pukas, wiceprezes stowarzyszenia zaproponował, by nową kładkę na Kanale Ulgi nazwać imieniem gen. Elżbiety Zawadzkiej. Była ona cichociemną i walczyła o prawa kobiet.

Młoda Prawica zawnioskuje o wszczęcie postępowania w Instytucie Pamięci Narodowej przeciwko Piotrowi Paszkiewiczowi (z ustawy o IPN, rozdział 6c art. 53p). Czyn, który mu zarzucają klasyfikowany jest jako naruszenie godnego imienia Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego.

Gość w kawiarence

Facebook