Organizacje działające na Śląsku i rola W. Korfantego
Zapraszamy na drugą odsłonę cyklu przybliżającą Państwu historię Powstań Śląskich. Wielkimi krokami zbliżamy się do 100. rocznicy wybuchu III powstania. W dzisiejszym artykule przybliżymy postać Wojciecha Korfantego i szeroką gamę organizacji, które działały na terenie Śląska po I wojnie światowej.
Wojciech Korfanty nazywany jest jednym z ojców niepodległej Polski. Był dziennikarzem, społecznikiem i politykiem związanym z chrześcijańską demokracją. Został deputowanym do Reichstagu w latach 1903–1912 i w 1918. 25 października wystąpił z głośnym przemówieniem w Parlamencie Niemieckim, w którym domagał się zwrotu wszystkich ziem etnicznie związanych z Polską. Wywołało to wielkie zdziwienie wśród Niemców. Spodziewali się, że będą musieli oddać Wielkopolskę i część Pomorza, ale przecież Śląsk nie został przez nich odebrany Polsce tylko Austrii.
W grudniu 1918 roku w Poznaniu obradował Polski Sejm Dzielnicowy. Podczas tej narady Korfanty został wybrany do Naczelnej Rady Ludowej. Z jej członków wybrano z kolei Komisariat Naczelnej Rady Ludowej, który de facto był rządem Powstania Wielkopolskiego. Po jego wygraniu został rozwiązany, lecz jego delegatura na Śląsku z Wojciechem Korfantym na czele dalej walczyła o jego przyłączenie do Polski.
Wszystkich zainteresowanych tym, jak Wojciech Korfanty stał się faktycznym liderem walki o polskość Śląska odsyłamy do materiału video:
Na Śląsku po zakończeniu I wojny światowej pojawiało się bardzo wielu żołnierzy. Walczyli oni na froncie wschodnim i zachodnim. Po zakończeniu wojny wrócili do swoich domów, jednak powrót do normalności po miesiącach, a nawet latach, spędzonych w okopach był wyjątkowo trudny. Byli żołnierze nie mogli znieść bezradności. Dlaczego to dyplomaci mieli zadecydować do jakiego państwa mają trafić ich ziemie? Właśnie dlatego krótko po wojnie zaczęły tam powstawać organizacje kombatanckie.
Przykładem jest Związek Wojacki. Była to po prostu konspiracja, która pod płaszczykiem jakiejś grupy byłych żołnierzy zaczęła zbierać broń. Władze niemieckie odkryły to jednak i zdelegalizowały związek. Większość członków przeszła do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Była to już w pełni konspiracyjna grupa. Niemcy też zaczęli się organizować. Powołali Związek Górnoślązaków, którzy również zaczęli zbierać broń. Ich celem było zniechęcenie Polaków do walki o Śląsk.
Więcej szczegółów odnośnie do organizacji, które działały na Śląsku, znajdą Państwo w materiale video:
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji