poniedziałek, 21 czerwca 2021

Pandemia nie odstraszyła cudzoziemców

 źródło: Pexels

Od dekady w szybkim tempie przybywa obcokrajowców. Na koniec pierwszego kwartału tego roku w ZUS zgłoszonych było ponad 750 tysięcy osób, które podały inne obywatelstwo niż polskie. Rekordowe dane notuje się również w województwie opolskim.

Jeszcze nigdy nie odnotowano tylu legalnie pracujących osób z innych krajów. Dla porównania w zeszłym roku w tym samym okresie w rejestrach ZUS przybyło ich 144 tysiące. Wówczas legalnie zatrudnionych cudzoziemców było 622 tysiące.

Z naszych danych wynika jasno, że pandemia nie spowodowała redukcji zatrudnienia cudzoziemców przez opolskich pracodawców. Wręcz przeciwnie. Na koniec marca w opolskich placówkach ZUS mieliśmy 21 444 osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, które deklarowały inne obywatelstwo niż polskie, natomiast w kwietniu ubiegłego roku takich osób było w regionie 15 603. W ciągu zaledwie roku i to w specyficznych okolicznościach stwierdzamy 27-procentowy wzrost liczby obcokrajowców w regionie, których pracodawcy zgłosili w ZUS.
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w Opolu

W całej Polsce najwięcej imigrantów zarobkowych pochodzi z Ukrainy, jest ich aż 564 tysiące, co przekłada się na 73,6% wszystkich obcokrajowców. Na Opolszczyźnie te proporcje jeszcze mocniej przemawiają na korzyść naszych wschodnich sąsiadów, bo mieszka ich tu aż prawie 19 tysięcy, a więc aż 87% wszystkich. Następnie najwięcej jest Mołdawian, Białorusinów, Gruzinów, Niemców, Rosjan, Bułgarów, Rumunów, Filipińczyków i Turków.

Do Polski przyjeżdża też coraz więcej mieszkańców innych państw. W 2019 roku nasz kraj na miejsce swojej pracy i życia wybrali przedstawiciele 57 państw. Dziś w ZUS-ie zarejestrowani są reprezentanci 62 krajów. W ostatnich miesiącach pojawili się pracownicy z Ugandy, Urugwaju, Zimbabwe, Danii i cztery osoby legitymujące się paszportem Iranu.

źródło: ZUS/JZ

Gość w kawiarence

Facebook