Plac Sebastiana 7
wtorek, 4 października 2022

Pandemia zwolniła. Trwa „odmrażanie” szpitali

 źródło: OUW

Dobowe przyrosty zakażonych koronawirusem nie przerażają już tak jak w listopadzie. Adrian Czubak, wojewoda opolski, pokusił się zatem o podsumowanie minionych 11 miesięcy walki z pandemią.

Jak zaznaczył wojewoda opolski, od listopada liczba zakażeń w województwie opolskim regularnie spada. 2,5 miesiąca temu było ok. 900 przypadków dziennie, a teraz ta liczba nie przekracza 200 chorych.

3 mln maseczek, ponad 2 mln rękawic ochronnych, 180 tysięcy fartuchów chirurgicznych, 100 tysięcy kombinezonów ochronnych i 180 tysięcy litrów środków do dezynfekcji – to środki, które służby wojewody przekazały do ponad 1500 instytucji z województwa opolskiego. Adrian Czubak podał również, że do szpitali trafiło łącznie ponad 1160 sztuk różnego sprzętu – w tym kardiomonitory czy pompy infuzyjne. Pozyskano także ponad 1400 pulsoksymetrów, które przekazano do służb mundurowych.

Zakończył się już III etap „uwalniania” łóżek zarezerwowanych dla pacjentów covidowych. To kolejnych 213 miejsc dla pacjentów z innymi chorobami. Łącznie przywrócono już 711 łóżek. Za dwa tygodnie będzie „odmrożony” szpital w Krapkowicach oraz w Głubczycach. 1 marca zwolnią się miejsca w Białej. 15 marca łóżka covidowe znikną ze 116. Szpitala Wojskowego a następnie ze szpitala MSWiA w Opolu. Dla pacjentów z SARS-COV-2 na pewno pozostanie cały szpital tymczasowy w CWK oraz oddziały zakaźne w Nysie i w Opolu.

Jeżeli, obym nie wróżył niczego złego, sytuacja ulegnie zmianie, bo widzimy co się dzieje w innych państwach europejskich, natychmiast przystępujemy do działań i przywracamy łóżka covidowe.
Adrian Czubak, wojewoda opolski

Tlen to niemal podstawowe lekarstwo w starciu z koronawirusem. Wojewoda podkreślił zatem, że priorytetem stało się wyposażenie wszystkich szpitali w profesjonalny system tlenoterapii. Tylko w dwóch placówkach, ze względów technicznych, jest to niemożliwe. Ze środków rządowych pozyskano zatem 4,3 mln złotych na dostosowanie 17 szpitali. W planach jest modernizacja systemów wewnątrzszpitalnych oraz zakup zewnętrznych zbiorników na tlen, które będą uzupełniane przez cysterny.

Jednym z poważniejszych problemów, które wywołała pandemia, stały się też opady medyczne i utylizacja ścieków. W 21 szpitalach ma być zatem zamontowany system urządzeń do dezynfekcji ścieków oraz monitoring wytwarzanych ilości odpadów medycznych

Wojewoda przekazał także informacje dotyczące przebiegu Narodowego Programu Szczepień na Opolszczyźnie. Zgodnie z harmonogramem zaszczepiono już większość z 60% mieszkańców DPS-ów, którzy chcieli przyjąć lek na koronawirusa. W opolskich szpitalach z kolei zastrzyki przyjęło już ponad 90% medyków i prawie tyle samo personelu około medycznego.

W naszym regionie wykonuje się średnio 1500 szczepień dziennie i łącznie przeprowadzono już ponad 34 tysiące iniekcji.

autor: IT

Facebook