Baner reklamowy dla PPP
czwartek, 21 października 2021

Patroni opolskich ulic. Fryderyk Chopin

 fot. ŁK

Ten wybitny pianista i kompozytor, którego utwory poruszają serca kolejnych pokoleń ludzi na całym świecie ma swoje ulice w wielu miastach. Oczywiście także w Opolu. Poznajcie bliżej Fryderyka Chopina.

Jego dokładna data urodzenia nie jest znana. Najprawdopodobniej przyszedł na świat 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Według legendy, podczas narodzin Fryderyka jego ojciec Mikołaj grał na skrzypcach, co miało uwrażliwić chłopca na muzykę. Jesienią 1810 roku cała rodzina przeniosła się do Warszawy. Tam w wieku 5 lat Chopin pod czujnym okiem matki rozpoczął naukę gry na fortepianie. Już pod koniec 7. roku życia sam skomponował kilka utworów. Były to chociażby polonezy, szczególnie popularne w tym czasie. W 1817 roku Chopin zrobił furorę w Warszawie swoim występem przed księciem Konstantym. Zaprezentował mu nieznany marsz, który książę kazał sobie zagrać po raz drugi. Od tego czasu jego popularność stale rosła. Zagrał m.in. przed carową Marią Fiodorowną, której Chopin ofiarował dwa swoje tańce polskie. W latach 1826–1829 był studentem warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki, będącej częścią Konserwatorium, która związana była z Uniwersytetem Warszawskim. Tam Fryderyk podjął naukę harmonii i kontrapunktu u Józefa Elsnera. Po ukończeniu III roku studiów Elsner stwierdził, że Chopin jest geniuszem muzycznym.

Po zakończeniu studiów wraz z przyjaciółmi udał się w podróż. Odwiedził Wiedeń, gdzie poznał zagraniczne towarzystwo muzyczne. Rok później w 1930 roku podjął decyzję o opuszczeniu Polski. Zdecydował się zamieszkać w Paryżu. W trakcie drogi, gdy dotarła do niego wiadomość o upadku Powstania Listopadowego ogarnęła go olbrzymia rozpacz, która przerodziła się w pierwsze nuty Etiudy Rewolucyjnej.

W Paryżu Chopin zamieszkał początkowo w małym mieszkaniu przy Boulevard Poissonnière. 25 lutego 1832 roku w salonie Pleyel przy 9 rue Cadet dał pierwszy z 19 publicznych koncertów w Paryżu. Chopin zaczął prowadzić żywot wirtuoza komponując utwory, które szybko stawały się modne na salonach. W 1836 roku zaręczył się z Marią Wodzińską. Niestety jej rodzice stwierdzili, że Fryderyk jest zbyt chorowitym kandydatem na męża i nie wyrazili zgody na małżeństwo. W tym samym roku pierwsze objawy pokazała gruźlica, która była przyczyną jego śmierci. Po wybuchu rewolucji w Paryżu w 1848 r. Chopin wyjechał do Anglii i Szkocji na bardzo wyczerpującą jego siły podróż. 16 listopada 1848 w sali Guildhall w Londynie odbył się jego ostatni publiczny koncert. Organizatorką i sponsorką pobytu była jego uczennica, Szkotka Jane Stirling.

Po powrocie do Paryża jego stan zdrowia pogorszył się. Coraz rzadziej udzielał lekcji i nie pojawiał się na salonach. Ostatnie chwile swojego życia spędził w otoczeniu bliskich i przyjaciół. Zmarł około 2:00 nad ranem 17 października 1849 roku.

Fryderykowi Chopinowi zawdzięczamy takie utwory jak Etiuda Rewolucyjna, Marsz Pogrzebowy, Polonez-Fantazja, Życzenie, Preludium deszczowe czy Etiudę E-dur.

ulica Fryderyka Chopina
ul. Fryderyka Chopina w Opolu
ulica Fryderyka Chopina
ul. Fryderyka Chopina w Opolu
autor: JZ

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Reklama

Gość w kawiarence

Facebook