Patroni opolskich ulic – Jan Augustyn
W dzisiejszym odcinku naszego cyklu przyjrzymy się postaci Jana Augustyna. Patronuje on ulicy, która znajduje się w Groszowicach.
Jan Agustyn to postać, która odegrała kluczową rolę w historii Śląska Opolskiego i Polski. Jego wkład w rozwój tej regionu był nieoceniony, zwłaszcza w dziedzinie kultury i oświaty.
Urodzony w 1882 roku w rodzinie robotniczej, Agustyn wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Wrocławskim. W czasie I wojny światowej walczył w armii niemieckiej, a po zakończeniu działań wojennych zaangażował się w działalność społeczną i polityczną na terenie Śląska Opolskiego. W latach 20. XX wieku był jednym z liderów ruchu narodowego na tym terenie, a w czasie II wojny światowej działał w strukturach konspiracyjnych.
Jednym z najważniejszych osiągnięć Agustyna było założenie w 1919 roku Polskiego Towarzystwa Szkolnego na Śląsku Opolskim. Celem tego przedsięwzięcia było zapewnienie polskim dzieciom edukacji w języku ojczystym, w warunkach, gdy większość szkół na tym terenie była niemieckojęzyczna. Dzięki działalności Agustyna i innych członków towarzystwa udało się otworzyć wiele polskich szkół, w których uczono w języku polskim i kultywowano polską kulturę.
Agustyn był także aktywny w dziedzinie kultury. Był jednym z organizatorów wielu imprez kulturalnych na Śląsku Opolskim, a w latach 30. XX wieku założył Opolanin, jeden z najważniejszych czasopism kulturalnych na tym terenie. W swoich tekstach Agustyn często poruszał kwestie narodowe i patriotyczne, przypominając o polskiej tożsamości i tradycji.
Jan Agustyn zmarł w 1940 roku, w wieku 58 lat. Jego wkład w rozwój Śląska Opolskiego i Polski był ogromny, a jego działalność w dziedzinie kultury i oświaty wciąż jest pamiętana i doceniana przez mieszkańców tego regionu.
Galeria zdjęć:
Autor: JZ
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji