Baner reklamowy dla PPP
sobota, 27 listopada 2021

Patroni opolskich ulic. Karol Miarka

 foto: ŁK

Tym razem przyjrzymy się wybitnemu pisarzowi i działaczowi społecznemu na Górnym Śląsku Karolowi Miarce. Droga, której patronuje znajduje się w centrum miasta niedaleko Sądu Okręgowego.

Karol urodził się 22 października 1825 roku w Pielgrzymowicach, małej wsi w województwie śląskim. Jego ojciec był nauczycielem i to w jego szkole pobierał pierwsze nauki. Następnie edukował się w gimnazjum w Gliwicach. W 1846 roku ukończył seminarium nauczycielskie w Głogówku. Od 1850 roku Karol Miarka pełnił funkcję nauczyciela w Pielgrzymowicach. Był także organistą, a następnie pisarzem gminnym i sędzią polubownym. W tym okresie rozpoczął prace nad swoją debiutancką powieścią o początkach chrześcijaństwa na Górnym Śląsku „Klemensowa Górka”. Współpracował następnie z tygodnikiem „Gwiazdka Cieszyńska”.

Karol zaangażował się w śląskie ruchy społeczne. Sam dbał o nawiązywanie kontaktów z innymi częściami Polski. Jego najbardziej znaną inicjatywą było stowarzyszenie „Kasyno Katolickie”. Związał się również z Niemiecką Partią Centrum (zwana również Katolicką Partią Centrum). Jako jej działacz przeciwstawiał się polityce kulturkampfu i germanizacji, za co był prześladowany i kilkakrotnie więziony. W ciągu 10 lat wytoczono mu 16 procesów, w wyniku których skazywano go na więzienie lub kary finansowe.

W roku 1881 roku ze względu na zły stan zdrowia i kolejny wyrok zrezygnował z dalszej działalności. Zmarł 15 sierpnia 1882 roku w Cieszynie. Tam też został pochowany na cmentarzu komunalnym.

ulica Karola Miarki
ul. Karola Miarki w Opolu/ foto: ŁK
ulica Karola Miarki
ul. Karola Miarki w Opolu/ foto: ŁK

Zaproszenie do kawiarni

Baner San Sebastian

Odwiedź San Sebastian, kameralną kawiarnię w centrum Opola. Spróbuj naszej kawy, ciast i przepysznych lodów rzemieślniczych!

Gość w kawiarence

Facebook