Pierwsza wizyta u psychoterapeuty – krok po kroku
Wizyta u lekarza jest dla nas sprawą oczywistą. Domyślamy się, jakie pytania może zadać i jesteśmy gotowi na ewentualne dalsze badania. Czego się spodziewać i na co przygotować u psychoterapeuty?
Pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta u terapeuty jest zawsze wizytą zapoznawczą, która trwa do 50 minut. Ma na celu zapoznanie ze specjalistą, złapanie nici porozumienia oraz bardziej ogólne spojrzenie na problemy, z jakimi klient przychodzi i wyznaczenie kierunku pracy. Często to spotkanie decyduje o tym, czy klient będzie chciał kontynuować współpracę z wybranym ekspertem.
Kompetencje psychoterapeuty
Podczas pierwszej sesji psychoterapii możemy zapytać o kompetencje terapeuty. Jeśli wzbrania się lub unika odpowiedzi na to pytanie – warto zastanowić się nad zmianą specjalisty. Nie bójmy się tego typu pytań, w końcu powierzamy mu osobiste problemy!
Wybór terapeuty
Wybór odpowiedniego psychoterapeuty wcale nie jest taki prosty, jak mógłby się wydawać. W Polsce zawód ten nie jest restrykcjonowany prawnie, dlatego warto znać niezbędniki, które uchronią nas przed potencjalnym pseudospecjalistą.
Najważniejsze – psychoterapeuta musi być na co najmniej II roku szkoły psychoterapii akredytowanej w Polskim Towarzystwie Psychologicznym lub Psychiatrycznym. Dobry terapeuta nie zawsze ma lata doświadczenia w pracy z klientem – na rynku znajdziemy świetnych specjalistów, których staż to kilkanaście miesięcy. Warto sprawdzić nurt w jakim odbywać ma się praca. Jest to ważne ze względu na możliwości, jakie dają różne rodzaje terapii. Metodyka powinna być dopasowana do potrzeb klienta a ekspert pomoże nam wybrać odpowiednią ścieżkę.
Osobiste wrażenie
Osobiste wrażenie jest niezwykle ważne w doborze terapeuty. Jeśli na kilku pierwszych spotkaniach nie potrafimy się dogadać a dodatkowo odczuwamy pewną awersję skierowaną w stronę specjalisty, warto poszukać pomocy u kogoś innego. Podstawą sukcesu jest zaufanie, że chcemy pracować właśnie z tą osobą.
Czego się spodziewać?
Na początku spotkania psychoterapeuta poprosi o zajęcie wygodnego miejsca i zacznie wywiad. Pytania mogą dotyczyć problemu, z którym przychodzimy i jak długo się z nim zmagamy oraz jak się z tym czujemy. Określa się oczekiwania klienta wobec terapeuty i ustala kontrakt, by zapewnić skuteczną pomoc. Wizyty nie zawsze należą do przyjemnych, dlatego w gabinecie nie powinno zabraknąć chusteczek. Niektórzy specjaliści mogą notować lub zadawać zadania domowe, które pomagają zwiększyć efektywność procesu. Każdy specjalista pracuje w oparciu o własne metody, skupiając się na dobru pacjenta.
Darmowe pomoc psychologiczna w Polsce
Mimo korzyści płynących z psychoterapii, trzeba liczyć się z kosztami wizyt prywatnych. Obecnie ceny spotkania wahają się między 150-200 zł. Niewiele osób wie, że w Polsce można skorzystać także z pomocy publicznej przez NFZ, fundacje i stowarzyszenia, Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego, Ośrodki Interwencji Kryzysowej, Telefony wsparcia i czaty internetowe oraz uniwersytety.
Notka o autorach:
#normalnasprawa to projekt skupiający się na psychoedukacji młodzieży, który ma na celu zwalczanie dezinformacji na temat zdrowia psychicznego.
Więcej informacji nt zdrowia psychicznego w ramach projektu #normalnasprawa znajdziesz na portalach społecznościowych: Instagram, Facebook
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji