Plac Sebastiana 7
czwartek, 11 sierpnia 2022

Podczas 1. Opolskich Mistrzostw Regionalnych w Ratownictwie Medycznym jedna z drużyn pomogła poszkodowanemu w okolicy

 fot. Radio Doxa

W trwających od wczoraj (20.06) konkurencjach uczestniczy 26 zespołów ratownictwa medycznego z całej Polski. W każdej drużynie jest po trzech zawodników oraz niemal 20 kilogramów niezbędnego sprzętu ratunkowego.

Podczas mistrzostw sędziowie oceniają zespoły pod kątem prawidłowego wykonania, ale także rozpatrują ewentualne odwołania. Każde zadanie jest inaczej punktowane, są zadania trudniejsze i łatwiejsze oraz bardziej lub mniej rozbudowane.
Roman Bocian, lekarz, sędzia główny zawodów
Zawody rozpoczęły się w poniedziałek około godziny 19:00, a skończyły się o 3:00 w nocy. Były dwie nocne konkurencje – na łowisku w Moszczance, a druga na boisku. Trzeba było także zbadać dziecko i dowiedzieć się, dlaczego doszło do dysfunkcji w oddychaniu.
Tomasz Gatnikiewicz, organizator mistrzostw, przewodniczący związków zawodowych „Solidarność” przy Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego
W nocy było dość błotniście, bo padał deszcz i przeszła burza. Fajne są mistrzostwa, bo to niby taka odskocznia choć działamy w ramach pracy, ale ważne jest doświadczenie, jakie dzięki nim zdobywamy. A to jest najważniejsze, bo lepiej będziemy działać w sytuacji kryzysowej ratując czyjeś zdrowie i życie.
Samuel Modrzewski, ratownik medyczny z Katowic

Mistrzostwa odbywają się w Jarnołtówku, a bazą dla zespołów jest Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy „Ziemowit”. Spośród wszystkich drużyn zostanie wybrana jedna, która zdobędzie pierwsze miejsce w Opolskich Mistrzostwach Regionalnych w Ratownictwie Medycznym. Wyniki mistrzostw poznamy w środę (22.06). Jedna z drużyn biorąca udział w zadaniach, jadąc do kolejnej bazy, udzieliła pomocy osobie, która spadła z rusztowania. Dzięki szybkiej reakcji mężczyzna dojechał do szpitala.

Źródło: Radio Doxa/Katarzyna Żurawska-Leśków

Facebook