piątek, 15 stycznia 2021

Policja apeluje o ochronę dzieci przed zagrożeniami w sieci

 źródło: Pixabay

Czas izolacji w okresie ferii sprzyja spędzaniu czasu przed komputerem. Warto jednak pamiętać, że Internet to nie tylko kopalnia wiedzy i rozrywki, ale także miejsce pełne zagrożeń, które czyhają na najmłodszych.

Podchwytliwe aplikacje, brutalne gry, erotyczne reklamy czy wszechobecny hejt – to tylko niektóre z niebezpieczeństw elektronicznego świata. Większa czujność opiekunów i kontrola przeglądanych stron to tylko jedna z form ochrony najmłodszych. Co powinniśmy zrobić by uczulić nasze pociechy na zagrożenia płynące z sieci?

Przede wszystkim warto zacząć od rozmowy, przedstawienia plusów i zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Dziecko musi być świadome i wyczulone na możliwe pułapki. Eksperci zalecają też skonfigurowanie oprogramowania, aby choć w podstawowym stopniu filtrowało ono nieodpowiednie treści. Poleca się także zainstalowanie dodatkowych aplikacji do kontroli rodzicielskiej. W sytuacji gdy zetkniemy się z treściami niezgodnymi z prawem bądź podejrzanymi możemy zgłosić ten fakt policji. W każdej komendzie wojewódzkiej funkcjonuje wyspecjalizowany zespół zajmujący się walką z cyberprzestępczością.

Najczęstszymi zagrożeniami występującymi w sieci są:

HEJT – najpowszechniejsza forma zagrożenia, traktowana przez wielu jako dobra forma rozrywki. Często pisanie kompromitujących, poniżających komentarzy, ocen epatujących agresywnym, nienawistnym językiem odbija się zniżoną samooceną, izolacją lub depresją ich adresatów. Nierzadkie są przypadki samobójstw, szczególnie wśród młodych ludzi, którzy nie potrafią poradzić sobie z negatywnym odbiorem w sieci.

CHILD GROOMING (uwodzenie w Internecie) – to działania mające na celu nawiązanie kontaktu przez osoby z sieci prowadzące do zbudowania więzi emocjonalnej. Zachowania te mają na celu pogłębienie relacji, a co za tym idzie usunięcie wątpliwości przed kontaktem w realnym świecie. Taka strategia może prowadzić do próby wykorzystania seksualnego.

PRZEMOC – niektóre treści zamieszczone w Internecie, często zawierające przemoc bądź propagujące agresywne wzorce, wzbudzające nienawiść. Postawy te często są bezwiednie powielane w realnym świecie przez młodych internautów.

UZALEŻNIENIE OD INTERNETU – nie tylko treści, ale także długość czasu jaki dziecko poświęca na korzystanie z sieci, może stać się poważnym problemem. Kolorowy świat obserwowany na monitorze komputera może przerodzić się w bardzo poważne uzależnienie. Pierwsze jego symptomy to agresja, złość i rozdrażnienie w przypadku braku możliwości kontaktu z siecią.

OSZUŚCI INTERNETOWI – zagrożenie to może dotknąć każdego z nas. Starajmy się nie klikać w podejrzane reklamy oraz weryfikujmy potencjalnego sprzedawcę towarów i usług. W przypadku wątpliwości korzystajmy z płatności przy odbiorze, tak, aby osobiście ocenić zakup. Pamiętajmy, że w sieci także mamy swoje prawa konsumenckie.

źródło: KWP Opole/TM

Gość w kawiarence

Facebook