niedziela, 16 stycznia 2022

Ponad 4 miliony zł kary dla Profi Credit od prezesa UOKiK

banknoty w kieszeni źródło: Pixabay

Przez lata na firmę wpłynęło wiele skarg ze strony klientów. Chodziło głównie o horrendalnie wysokie opłaty przewyższające wartość kredytu.

Według ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, firma dopuściła się nieetycznych praktyk wobec swoich klientów, nie informując ich należycie o warunkach pożyczek. Profi Credit m.in. pobierała opłaty przewyższające zaciągnięte kredyty konsumentów oraz wypłacała im kolejne pożyczki bez uzyskania ich zgody oraz bez oceny zdolności kredytowej. Niesłusznie naliczała także klientom opłaty za okres po rozwiązaniu umowy. Za krzywdzące praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów Tomasz Chróstny, prezes UOKiK nałożył na Profi Credit Polska karę ponad 4 mln zł. Firma z Bielska-Białej została zobligowana do opublikowania na swojej stronie informacji o decyzji Prezesa UOKiK oraz do zadośćuczynienia poszkodowanym.

Profi Credit Polska wypłacała swoim klientom kolejne pożyczki bez ich akceptacji i bez oceny bieżącej zdolności do spłaty finansowania przez konsumentów. Gdy konsument nie spłacał pożyczki i spółka rozwiązywała umowę, żądała wówczas wysokich opłat za ubezpieczenie oraz wynagrodzenia za okres już po rozwiązaniu umowy, a także pokrycia kosztów czynności windykacyjnych.
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Choć decyzja prezesa UOKiK nie jest prawomocna poszkodowani klienci mogą powoływać się na nią w sądzie, jako dowód w sprawie przeciwko nieuczciwym praktykom pożyczkodawcy. Firmie przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprawa ma charakter ogólnopolski.

źródło: UOKiK/GP

Facebook