niedziela, 16 stycznia 2022

Porozumienia na Opolszczyźnie już nie ma. Wiceminister wyjawił polityczne plany

 fot. ŁK

Marcin Ociepa, były już wiceprezes Porozumienia, cały czas aktualny sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i przede wszystkim opolski poseł, zwołał konferencję prasową, na której tłumaczył powody rozstania z Jarosławem Gowinem. Poinformował też, że nie będzie zapisywał się do Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł ziemi opolskiej potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne o rozstaniu z Porozumieniem i o utrzymaniu funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Uznał, że dymisja Jarosława Gowina i wyjście Porozumienia z koalicji rządzącej to jego porażka, gdyż próbował mediować pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Od mniej więcej tygodnia jestem posłem bezpartyjnym. Postanowiłem pozostać w klubie PiS, bo z tych list zostałem wybrany z Opolszczyzny na posła i dla mnie było bardzo ważne, aby w tych różnych decyzjach, które były podejmowane, wziąć pod uwagę to, że jednak zostałem wybrany głosami wyborców Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Oczywiście mandat poselski jest wolny i posłowie mają prawo zmieniać kluby, natomiast powinna to być ostateczność. Moim zdaniem Porozumienie już od kilku miesięcy dążyło do konfrontacji a nie kompromisu z PiS-em, moim zdaniem zupełnie niepotrzebnie.
Marcin Ociepa, wiceminister MON, poseł na Sejm RP

Jak podkreślił polityk – będąc nadal przy stole z rządzącymi jest w stanie więcej ugrać dla regionu i wyborców, niżeli przechodząc do opozycji. Jego opinię podzieliło jeszcze 4 posłów Porozumienia – Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek i Andrzej Gut-Mostowy. Wspólnie zawiązali Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju „Polska OdNowa”. Dziś zespół został oficjalnie zarejestrowany, a Marcin Ociepa został jego przewodniczącym.

Wokół tego zespołu będziemy tworzyć stowarzyszenie i to także jest nowa informacja. Zatem nieprawdziwe są informacje, że będziemy się zapisywać do PiS-u. Ja pozostaje posłem bezpartyjnym, natomiast będziemy tworzyć stowarzyszenie, do którego zapraszamy wszystkie osoby, którym bliskie są nasze poglądy, szczególnie samorządowców i społeczników. Chcemy pokazać, że polityka może być inna. Nie widzimy się natomiast w takim układzie parlamentarnym, do którego niechybnie zmierza Porozumienie Jarosława Gowina, czyli do układu centrolewicowego opozycji z Donaldem Tuskiem.
Marcin Ociepa, wiceminister MON, poseł na Sejm RP

W trakcie konferencji prasowej Marcin Ociepa tłumaczył też powody zagłosowania „za” przyjęciem lex TVN. Polityk podkreślił, że uszczelnienie rynku medialnego jest potrzebne, ale Amerykanie jako nasi sojusznicy, powinni mieć koncesję w ramach wyjątku. Poseł sugeruje, że pomiędzy Polską a USA powinna być zawarta dwustronna umowa w tej sprawie. Wiceminister dodał, że z kolei negocjacje w sprawie obniżenia podatków dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu zakończyły się pozytywnie. Składka ma być niższa i rozłożona na lata, a o szczegółach ma niebawem poinformować Mateusz Morawiecki.

Marcin Ociepa oznajmił, że wszyscy opolscy członkowie Porozumienia złożyli już wypowiedzenia. To oznacza, że ta partia przestaje działać w naszym regionie. Dodał, że jego środowisko nie rozwiązało się, bo samorządowcy i działacze opuszczający partię Gowina nadal chcą współpracować z Marcinem Ociepą.

autor: IT

Facebook