niedziela, 16 stycznia 2022

Porozumienie Prawa i Sprawiedliwości z Kukiz’15

 źródło: PiS/FB

Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz poinformowali, że ich partie polityczne zawarły porozumienie programowe. Dzięki sojuszowi PiS zyskał zwolennika Polskiego Ładu, a Kukiz’15 poparcie kilku propozycji ustaw.

Na wspólnej konferencji prasowej prezesi obu partii oficjalnie potwierdzili polityczny mariaż, o którym mówiło się od kilku miesięcy. Publicyści spekulują, że przez coraz większe problemy z koalicjantami PiS – Porozumieniem i Solidarną Polską prezes Kaczyński musiał szukać nowego sojusznika dla partii rządzącej.

To jest porozumienie, które zakłada, że my poprzemy szereg ustaw ważnych dla programu Kukiz'15, na początku takie jak antykorupcyjna, o dniu referendalnym i bardzo ważna o sędziach pokoju - ona została przygotowana w ten sposób, że będzie zgodna z polską konstytucją. A nasi koledzy będą wspierać Polski Ład i będą wspierać to wszystko, co jest potrzebne, żeby ten układ polityczny, który dzisiaj jest w parlamencie, Sejmie polskim, trwał.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS
Po raz pierwszy od przynajmniej sześciu lat pojawiła się realna szansa na wprowadzenie kluczowych, z mojej perspektywy, z mojego punktu widzenia - taki jest mój punkt widzenia - zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej.

PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe.
Paweł Kukiz, lider Kukiz’15

Pierwsze efekty zawartego porozumienia są już dostrzegalne. Na początku czerwca do Sejmu wpłynął projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej, którego głównym celem jest zaostrzenie kar dla osób skazanych za korupcję. Poparli go oprócz ekipy KUKIZ’15 także posłowie PiS i koła Polskie Sprawy.

źródło: PAP/IT

Facebook