niedziela, 1 października 2023

Potrójny cud narodzin w Opolu. Już drugi raz w tym roku!

 źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

Stasiu, Wojtuś i Karol przyszli na świat minuta po minucie w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu w połowie czerwca. Ich stan jest stabilny i wraz z mamą czują się dobrze.

15 czerwca rodzina Katarzyny, Jana i 9-letniej Zosi z gminy Dąbrowa powiększyła się o Stasia ( 1 730 g), Wojtusia ( 1 810 g) i Karola ( 1 650 g).

Siedem lat staraliśmy się o drugie dziecko. Nasza córeczka Zosia nawet w liście do Mikołaja poprosiła o rodzeństwo. Jej prośba okazała się bardzo skuteczna, ponieważ niedługo po tym liście zaszłam w ciążę, a nasze emocje i poziom radości rosły po każdej kolejnej wizycie u lekarza ginekologa. Najpierw otrzymaliśmy informację, że jestem w ciąży, podczas kolejnej wizyty, że to będzie ciąża bliźniacza, a podczas kolejnej, że trojacza. Ciąża przebiegała prawidłowo, a 15 czerwca nasza rodzina powiększyła się o trzech chłopców. Wojtuś i Karol są bliźniakami jednojajowymi, natomiast Stasiu osobnym bliźniakiem. Razem z mężem jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudownych i zdrowych chłopców. Dziękujemy Bogu za ten cud narodzin. Pracuję w żłobku, zatem jestem przyzwyczajona i przygotowana do jednoczesnej opieki nad kilkorgiem małych dzieci.
pani Katarzyna, mama trojaczków

Mimo że noworodki są jeszcze malutkie, to już można poznać ich charaktery. Jak relacjonuje mama – Karol jest najgłośniejszy, Wojtuś również potrafi pokazać emocje, a Stasiu – przynajmniej na razie – jest najspokojniejszy.

Ciąża trojacza zawsze jest związana z podwyższonym ryzykiem, dlatego też pani Katarzyna, mama trojaczków, była objęta naszą opieką na Pododdziale Patologii Ciąży jeszcze przed rozwiązaniem. Natomiast poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się po zakończeniu 32.tygodnia ciąży. Była to ciąża dwukosmówkowa trzyowodniowa.
dr Marek Chowaniec, zastępca dyr. ds. lecznictwa w Klinicznym Centrum

Statystycznie trojaczki rodzą się raz na 6 700 ciąż, w Klinicznym Centrum 1-2 razy w roku ( w 2018 roku – jeden raz, 2019 r. – dwa razy, 2020 r. – jeden raz i w 2021 r. – dwa razy ( do czerwca).

trojaczki
źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii
źródło: Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii/IT

Facebook