Plac Sebastiana 7
środa, 17 sierpnia 2022

Powraca sprawa długu granicznego. Czechy powinny oddać Polsce około 400 hektarów ziem

 źródło: Jorono/pixabay

368 Hektarów- tyle Czechy są winne Polsce. Sprawa pozostaje nierozwiązana od ponad 50 lat, a państwa nie mogą dojść do porozumienia w tej sprawie.

Problem sięga jeszcze lat 50. W 1958 roku na mocy umowy międzynarodowej pomiędzy rządami Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Czechosłowacji dokonano korekty granic. Układ miał na celu uregulowanie i wyprostowanie tejże granicy. Zgodnie z zapisami umowy Polska oddała na korzyść Czech 1205 hektarów natomiast Czechosłowacja 837 hektarów. Powstała różnica w wymiarze 368 hektarów to właśnie rzeczony dług graniczny.

Gdy w 1993 roku doszło do rozpadu Czechosłowacji dług spadł na barki Republiki Czeskiej, której rząd od tamtego czasu nie jest w stanie zakończyć negocjacji z Polską. W chwili obecnej strona polska wyraża chęć przyłączenia ziem w gminie Biała Woda w okolicy Paczkowa oraz Terenów przylegających do wsi Bodzanów (gmina Głuchołazy). Propozycja ta nie uzyskała jednak aprobaty władz lokalnych drugiej strony.

- Polacy żyją z czeskimi sąsiadami w zgodzie i przyjaźni, nikomu nie zależy na konflikcie. Czesi są troszkę zbulwersowani, że to miałoby trafić do Polski. Nie ma co wyolbrzymiać, to temat do regulacji na poziomie dwóch ministerstw, bo o finale rozmów trzeba by tylko poinformować.
Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz

źródło: Polsat News/JH

Facebook