Pulsoksymetry dla zakażonych. Ruszył program DOM
Urządzenia do pomiaru saturacji trafią do każdego chorego na COVID-19. Taka zdalna opieka ma umożliwić szybszą reakcję na pogorszenie stanu pacjenta. Zdaniem ekspertów – za wysoką liczbę zgonów odpowiada zwlekanie ze zgłoszeniem do szpitala. Teraz ma się to zmienić.
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całym kraju program Domowej Opieki Medycznej, czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. To oznacza, że każdy chory otrzyma pulsoksymetr. Niewielkie urządzenie, będzie badać poziom saturacji (nasycenia krwi tętniczej tlenem), łączyć się przez system Bluetooth z telefonem komórkowym i przekazywać dane do centrum monitoringu.
Zobacz, jak działa program #DomowaOpiekaMedyczna ⤵️
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Więcej ? https://t.co/YtF8vtKVFY pic.twitter.com/VE1HzhTbeM
Pilotażowo projekt DOM testowano w województwie małopolskim. Wtedy do mieszkańców trafiło około 1,5 tys. pulsoksymetrów. Teraz program rozszerzono na cały kraj. Automatycznie zostają do niego włączeni pacjenci powyżej 55 lat. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku na COVID-19, pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta.
W przypadku pacjentów poniżej 55 roku życia:
- trzeba wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare,
- zostać zakwalifikowanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19, na podstawie wywiadu medycznego, może go zakwalifikować do programu telemonitoringu. Wtedy pacjent otrzyma dane do logowania w systemie przez SMS, a pulsoksymetr zostanie dostarczony do jego domu przez listonosza Poczty Polskiej. Informacja o tym, że dana osoba potrzebuje sprzętu do telemonitoringu, będzie automatycznie przekazywana do Poczty Polskiej.
Po otrzymaniu przesyłki z urządzeniem pacjent może kontrolować stan swojego zdrowia. Pulsoksymetr zakłada się na palec, a ten automatycznie łączy się z telefonem i aplikacją PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.
Pulsoksymetry to proste urządzenia elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi oraz tętna. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi około 95-100%. Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i finansowany przez Ministerstwo Zdrowia.
źródło: Ministerstwo Zdrowia/IT
Najnowsze artykuły
- Opolscy policjanci w Auschwitz: Seminarium o prawach człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji
- Opolska policjantka zdobywa złoty i srebrny medal w biegach przełajowych!
- Policja ratuje "złotego ptaka" z rąk 68-letniego kłusownika
- Brutalny atak w Opolu: dwaj mężczyźni zatrzymani za usiłowanie zabójstwa
- Harcerze na służbie w Szkocji