poniedziałek, 21 czerwca 2021

Punkty szczepień w każdej gminie. Rozpoczął się nabór

 źródło: Maksim Goncharenok/pexels

NFZ ogłosił nabór placówek i lekarzy do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-COV-2. Powstanie ok. 8000 punktów.

Każdy dzień przybliża nas do rozpoczęcia szczepień przeciwko koronawirusowi. Specjaliści zapewniają, że nie ma się czego bać, bo medykament jest nowoczesny i dokładnie przebadany. Dwie z 3 zakontraktowanych firm deklarują ponad 90% skuteczność swoich produktów. Aby osiągnąć odporność przed wirusem trzeba będzie przyjąć 2 zastrzyki.

Ogólnopolskie szczepienie będzie ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, dlatego przygotowania ruszyły pełną parą. Jest szansa, że pierwsze dawki będą podane już w styczniu. W pierwszej kolejności będą zaszczepieni pracownicy służby medycznej, wojsko i seniorzy.

Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie ogłosił nabór podmiotów leczniczych do tego przedsięwzięcia.

Do wykonywania takiego świadczenia mogą się zgłaszać przychodnie, szpitale, szpitale rezerwowe, a także lekarze samodzielnie prowadzący praktykę. Nie ma żadnego wymogu kontraktu z NFZ. Placówka ma być dostępna co najmniej 5 dni w tygodniu i powinna posiadać swojego koordynatora szczepień. Łącznie powstanie ok. 8 tys. takich punktów. Celem jest maksymalna dostępność usługi dla wszystkich chętnych, dlatego w każdej gminie powstanie również co najmniej jeden punkt mobilny.

grafika
źródło: KPRM

Minister zdrowia szacuje, że w proces szczepień przeciwko SARS-COV-2 będzie zaangażowanych ok. 50 tysięcy pracowników. Pozostałe usługi medyczne, jak chociażby szczepienia planowe, mają być w tym czasie prowadzone równolegle, a nie zejść na drugi plan.

autor: IT

Gość w kawiarence

Facebook