wtorek, 19 stycznia 2021

Rekompensaty po szczepieniach. Nawet do 100 tys. zł

 źródło: MZ

W razie wystąpienia niepożądanych skutków po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19, będzie można otrzymać świadczenie kompensacyjne. Minister zdrowia poinformował, że poszkodowani uzyskają od 10 do 100 tys. złotych.

O odszkodowanie będą mogły się ubiegać osoby, które po szczepieniu były co najmniej 14 dni hospitalizowane lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego. Jak podkreślił Adam Niedzielski, jak na razie tylko jedna osoba, na ponad 250 tysięcy wykonanych szczepień, ma potencjał by ubiegać się o takie odszkodowanie.

W Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki.
Adam Niedzielski, minister zdrowia

Wyznacznikiem wysokości odszkodowania będzie długość pobytu w szpitalu. Środki będą wypłacane ze specjalnie utworzonego Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem tych pieniędzy będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Finanse przeznaczone na wypłatę świadczeń będą pochodzić głównie z Funduszu Przeciwdziałania COVID. W przyszłości Fundusz Kompensacyjny będzie też zasilany wpłatami producentów rejestrujących swoje preparaty.

źródło: PAP/IT

Gość w kawiarence

Facebook