wtorek, 18 maja 2021

Rocznicowe monety właśnie trafiły do obiegu

 zdjęcie: NBP w Opolu

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, oficjalnie odsłonili monety wydane z okazji „100. Rocznicy III Powstania Śląskiego”, które wyemitował NBP.

Do obiegu trafiła srebrna moneta o nominale 10 złotych oraz złota o nominale 200 zł. Pierwsza przedstawia dwóch powstańców obsługujących niemiecki, ciężki karabin maszynowy, a nad bohaterami umieszczono orła powstańczego, który był malowany na większości sztandarów w czasie III Powstania Śląskiego.

srebrna_powstanie_slaskie
źródło: NBP

Na monecie złotej również umieszczono sylwetki dwóch powstańców, którzy obsługują zdobyczny karabin Maxim wz. 1908, ale obok nich zaprezentowano sztandar powstańczy z napisem „Tobie Polsko” i wizerunkiem orła powstańczego. Sztandar ten ukrywał przez lata uczestnik trzech powstań śląskich Alojzy Szulc, który w maju 1968 r. sprzedał go do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, gdzie jest jednym z najcenniejszych eksponatów.

zlota_moneta
źródło: NBP

Podczas oficjalnego odsłonięcia w budynku NBP w Opolu wojewoda opolski podkreślał wagę pamięci o tym zrywie narodowym, zaś marszałek miał okazję by przedstawić działania samorządu upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat. Jednocześnie z odsłonięciem monety odbyło się otwarcie wystawy stworzonej przez Archiwum Państwowe w Opolu pt.:„Powstańcy Śląscy. 100–lecie powstań śląskich w archiwach 1919-1920-1921”. Otwarcia wystawy dokonał prof. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu oraz Bartosz Kuświk, dyr. Instytutu Śląskiego, który jednocześnie jest inicjatorem emisji „Monety Śląskiej”.

Jak informuje Narodowy Bank Polski do obiegu trafi blisko 1500 złotych monet i 12 000 srebrnych. Sprzedaż monet kolekcjonerskich odbywa się w kasach NBP lub przez internet.

odsloniecie_monet
źródło: NBP w Opolu
źródło: NBP/IT

Gość w kawiarence

Facebook